ČSSD navrhla vypustit z církevních restitucí finanční náhradu

04.04.2012 12:31

Opoziční ČSSD navrhla vypustit z návrhu církevních restitucí peněžitou náhradu. Sněmovní ústavně-právní výbor dnes debatu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi přerušil. Chce ještě probrat podle předsedy Marka Bendy (ODS) otázky kolem prolomení nebo neprolomení takzvaných Benešových dekretů a některé technické záležitosti. Do poloviny dubna budou moci poslanci předkládat případné další pozměňovací návrhy.

ČSSD navrhla vypustit z církevních restitucí finanční náhradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Stát by měl podle vládního návrhu vyplácet po dobu 30 let celkem 59 miliard korun, k nimž by se každoročně připočítávala inflace. Opozice částku zpochybňuje. Pozměňovací návrh na vypuštění ustanovení zákona o finanční náhradě navrhl Jeroným Tejc (ČSSD). V případě, že by byl schválen, církve by dostaly jen majetek a stát by po 17 letech přestal církve financovat.

Vládní návrh je příliš velkorysý

Koalice ale takový návrh nepodpoří. Benda upozornil na to, že vypuštěním finanční náhrady ze zákona by přestala existovat dohoda mezi státem a církvemi. Církve by se mohly podle něho soudit o další majetek. Podle vládní předlohy mají církve dostat zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě asi 75 miliard korun, který nyní vlastní stát.

Před soudními spory varoval také náměstek ministryně kultury František Mikeš. Žaloby by se mohly týkat i nyní obecního, krajského a soukromého majetku. Opozice zpochybňuje kromě finanční částky i objem majetku, podle ní je vládní návrh příliš velkorysý. Obává se také možného prolomení takzvaných Benešových dekretů. Komunisté avizovali, že stejně jako v prvním sněmovním čtení podají návrh na zamítnutí předlohy.

"Nikdo tady nechce zpochybnit poválečné zákonodárství," zdůraznil Benda. Poukázal ale na to, že při předešlých restitucích byl vydáván i majetek, pokud byl zabrán nezákonně po únoru 1948 na základě dekretů. Některé výtky měla k vládní předloze kromě opozice Ivana Weberová z ODS. Poukázala na to, že pokud by na nemovitosti vázlo zástavní právo, jejím vydáním by podle zákona zaniklo. Zástupci ministerstva kultury ji ujišťovali o tom, že stát by musel takové právo vypořádat.

Komunisté dnes také prohlásili, že pokud parlament církevní restituce schválí, budou co nejdříve, tedy po případných předčasných volbách navrhovat revizi zákona. Přezkoumat by se podle nich měl majetek položku po položce. "Budeme požadovat vyvození osobní odpovědnosti tam, kde bude shledáno pochybení," řekl novinářům předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jděte do prde*e! Vy jděte do prde*e!“ Agrese v ČT. Sochař Černý se „pral“ s kurátorkou

10:25 „Jděte do prde*e! Vy jděte do prde*e!“ Agrese v ČT. Sochař Černý se „pral“ s kurátorkou

Spor o umístění stíhaček Spitfire s motýlími křídly na fasádě pražského obchodního domu Máj vyústil …