Politolog: VV jsou pro demokratický systém nebezpečnější než komunisté

06.04.2012 22:12

Únava politikou. Tak by se dalo nazvat velikonoční rozpoložení řady facebookových fanoušků Hyde Parku. Přesto strávili někteří z nich večer s Hyde Parkem, jehož host byl politolog Lubomír Kopeček. Ten je znám například svým výrokem, že „Personální slabost a uzavřenost stran vede k tomu, že se politika dá snáz dělat jako neprůhledný byznys“.

Politolog: VV jsou pro demokratický systém nebezpečnější než komunisté
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Politolog Lubomír Kopeček v pořadu ČT Hyde park

Podle Kopečka navzdory tomu, že tu máme dekádu slabých vlád a že má česká demokracie své limity, není dnešní rozčarování občanů politikou ničím tolik mimořádné. „Demokracie nejen v Evropě prožívá krizi. Důvěra v politiku klesá od Itálie přes Španělsko až, i když jen v omezené míře, i po Švédsko. Současná ekonomická krize přináší problémy pro všechny, tedy i pro země s autoritářským režimem, jako je Rusko.“

Ta česká demokracie je oproti vyspělým západním podle Kopečka pořád ještě trochu pozadu. Volební demokracie u nás podle hosta Hyde Parku určitě je, zda se však blíží k podobě vyspělé liberální demokracie, zůstává otázkou.

Bludný kruh se uzavřel: Občané nedůvěřují stranám, strany občanům

Jedním ze základních rysů české politiky je, že vztah ke stranám je v naší zemi vnímán stále negativněji. Strany jsou nahlíženy jako něco, co není v módě. Narůstající odpor ke stranictví je přitom dlouhotrvající trend.

V souvislosti s tím, jak málo lidí do stran vstupuje, se podle Lubomíra Kopečka strany bojí nových členů, protože samy mají pochybnosti, s jakými záměry k nim nově příchozí vstupují. „Odpor ke stranictví mezi občany ČR, tak vede k zapouzdření se stran před okolím a před občany ČR,“ vysvětluje vzájemně související jev Kopeček.

Řada situací je však u nás stejná jako v zahraničí. „Financování politických stran je problematické všude. Nikde to není bez skandálů. Na druhou stranu by nebylo špatné podívat se například do Německa, kde řešili financování stran a mají tam zajímavá opatření,“ upozorňuje například host Hyde Parku.

Antikomunismus je legitimní součást volebního boje, míní politolog

Jako ovšem naprostou anomálii vidí Kopeček fungování Věcí veřejných v politice. „,Míra nebezpečnosti KSČM pro demokratický systém v zemi je například daleko menší ve srovnání s Věcmi veřejnými,“ odpovídá Kopeček na dotaz diváka, zda je KSČM stranou, která by v Česku ohrožovala demokracii.

Právě existence Komunistické strany Čech a Moravy je dalším specifikem české demokracie. Jedná se vlastně o permanentní opozici s minimálním koaličním potenciálem a šancí dostat se do vlády.

I přesto chápe Kopeček antikomunismus jako legitimní prostředek politického boje. „V momentu, kdy začnu mobilizovat na antikomunismus, tak na to může část voličů slyšet,“ vysvětluje host, podle kterého je ovšem demokracie bytostně spojená s kapitalismem.

Demokracie se neobejde bez kapitalismu. Kapitalismus bez demokracie klidně

Obráceně to však neplatí. „Je pak celá řada zemí, které jsou nedemokratické, ale kapitalismus v nich velice dobře funguje,“ vysvětluje politolog a poukazuje například na hospodářský zázrak autoritářského státu Singapur.

Diváky politolog ovšem příliš nenadchl. Většina z facebookářů na stránkách Hyde Parku stále věří, že demokracie se dá od kapitalismu jasně oddělit. „Je zde korporatokracie, tj. vláda nejbohatších firem. Demokracie se nerovná kapitalismus. Demokracie by byla demokratický socialismus se sociálními jistotami zajištěnými Ústavou a tržní ekonomikou a formami vlastnictví státního, družstevního a soukromého,“ předestírá svou teorii jeden z fanoušků pořadu. Možná i proto dostal Lubomír Kopeček jen 44 procent kladných hlasů.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…