Konference evropských pirátských stran má výsledek: Do eurovoleb společně

15.04.2012 19:24

Zástupci evropských pirátských stran se v neděli v Praze dohodli na tom, že připraví společný program a kampaň pro volby do Evropského parlamentu (EP) v roce 2014. Dokument by mohl být základem jednotnějšího postupu evropských Pirátů, musí ho ale ještě potvrdit strany v jednotlivých zemích. Oznámil to místopředseda českých Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Konference evropských pirátských stran má výsledek: Do eurovoleb společně
Foto: Martin Kovář
Popisek: Protestní pochod proti smlouvě ACTA Prahou

Členové pirátských stran z více než 25 zemí se v Praze o víkendu sešli na mezinárodní konferenci. Kromě volby nového vedení světového sdružení řešili především to, jak se po vzoru švédských a německých kolegů více prosadit v politice a uspět ve volbách. Mezinárodní unie pirátských stran také do svých řad přijala mimo jiné chorvatskou a řeckou pirátskou stranu. O členství žádají mimo jiné i slovenští Piráti, rozhodne o nich ale až online hlasování zástupců organizace.

"Budeme koordinovat kampaň, začneme pracovat na společném jádru programu, který budeme sdílet po celé Evropě," řekl Ferjenčík. Shoda je podle něj také v tom, že v případě úspěchu ve volbách do EP v něm pirátské strany založí vlastní skupinu.

Více zapojit občany do rozhodování

Účastníci konference podle Ferjenčíka dospěli také k závěru, že budou prosazovat větší transparentnost státu a větší účast občanů na rozhodování. Klíčovým bodem jejich programu je reforma konceptu duševního vlastnictví a vůbec změna přístupu k využívání informačních technologií vůči občanům.

Německá pirátská strana po nedávných úspěších v zemských volbách v Berlíně a v Sársku stoupá v oblibě u voličů. Podle jednoho z posledních celostátních průzkumů útočí na hranici deseti procent, podle jiné ankety ji Piráti už dokonce překonali. Pokud strana uspěje v nadcházejících zemských volbách ve Šlesvicku-Holštýnsku a v Severním Porýní-Vestfálsku, připouštějí politologové, že má reálnou šanci dostat se příští rok i do německého parlamentu.

Jedním z hlavních témat pirátských stran je svoboda na internetu, angažují se také pro omezení autorských práv, která jsou podle nich překážkou volnému šíření hudby, filmů nebo počítačových programů. Pirátské strany vznikají od roku 2006 po vzoru švédských Pirátů, kterým se podařilo získat dvě místa v Evropském parlamentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…