Co dnes překračuje společenské mravy, může být za třicet let normou, upozorňuje sociolog

16.04.2012 23:44

Nejvyšší soud poprvé definoval, co to znamená, když někdo vede nezřízený život. V souvislosti s tím sociolog Petr Soukup v Událostech, komentářích vysvětlil, že se s postupem času výrazně mění, jaký život považuje společnost za nepřijatelný. Dnes přijímáme jako normu takové chování, které by bylo ještě před třiceti lety důvodem k odsudku, upozornil Soukup.

Co dnes překračuje společenské mravy, může být za třicet let normou, upozorňuje sociolog
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Význam definice toho, co je to vlastně onen nezřízený život, má smysl jen v oblasti dědictví. Často totiž rodiče zdůvodňují vyloučení potomků ze závěti právě z toho důvodu, že nejsou spokojeni s tím, jaký život jejich ratolesti vedou.

Na stranu druhou v tomto smyslu dochází k řadě omylů a pro leckoho dost zvláštních rozhodnutí. Jsou známy případy, kdy byl z nezřízeného života obviněn někdo proto, že žije v nesezdaném partnerství. Stalo se dokonce i, že jeden starý pán označil synův život za nezřízený, protože jej údajně málo navštěvoval v nemocnici. Paradoxem ovšem je, že dotyčný trpěl Alzheimerovou chorobou a většinu synových návštěv si nepamatoval.

Alkoholici, narkomani: nechceme je za sousedy a dají se snadno vydědit

S novou definicí od Nejvyššího soudu je to, co se považuje za nezřízený život jasnější. Rodina může snáze připravit o majetek toho příbuzného, který se dlouhodobě opíjí, bere drogy, pere se a nestará se o rodinu a děti.

„Skupiny typu narkomanů, alkoholiků zpravidla odpovídají i lidem, které bychom nechtěli za sousedy, definice nezřízeného chování tomu částečně odpovídá,“ všímá si v Událostech, komentářích sociolog Petr Soukup.

Podle něj se ovšem to, co jsou to dobré mravy,mění. „Odvážní jedinci, kteří jdou hlavou proti zdi, mění normy,“ upozorňuje Soukup.

Společnost je stále tolerantnější, upozorňuje sociolog

Společnost je přitom podle sociologů stále tolerantnější zejména proti excesům. „Zajímavé ovšem je, že se částečně míra tolerance vytrácí. Lidé ve věkové skupině 15–25  let jsou o něco méně tolerantní než ti o 10 let starší,“ podotýká Petr Soukup.

Podle něj však stále ještě existují hodnoty, které jsou netolerované a nezpochybnitelné. „Jedná se například o klasické desatero z Bible, především nezabiješ, nepokradeš, nepodvedeš stále platí,“ dodává sociolog.

A jak je to s politiky? Například v USA je to, jakým způsobem žijí politici, pod drobnohledem nejen médií, ale i voličů. U nás tomu prý podle Soukupa tak není.

„Češi jsou obecně tolerantnější vůči různým excesům politiků než jinde. Každopádně však lidé mají tendenci posuzovat přísněji jiné než sami sebe,“ uzavírá sociolog.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pal

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

18:05 „Sežrali“ je na bojišti, teď i v obchodech. Výsměch Rusů nezná mezí

Rusko chystá výstavu v moskevském parku Patriot, kde vystaví ukořistěné ukrajinské tanky západní výr…