Chemie je jen okrajová složka v boji s kůrovcem, ujistil Stráský

19.04.2012 17:36

Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský byl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu kvůli používání chemických postřiků proti kůrovci. Využití otrávených lapáků hájil a poukázal na to, že se využívají nejméně deset let.

Chemie je jen okrajová složka v boji s kůrovcem, ujistil Stráský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za záchranu Šumavy

Stráský v úvodu prohlásil, že chce mít zelenou Šumavu. „Všechny tam zvu, ale do Šumavy zelené. Já jsem v národním parku, abych se pokusil zastavit kůrovcovou kalamitu,“ prohlásil.  

Otrávené lapáky používáme v místech, kde bychom kůrovce nezvládali přirozenými prostředky

Vysvětlil, že používaná chemie se dává do lapáků a nařezaných kmenů. Nejedná se tedy o postřiky. Správa národního parku pak rozmisťuje lapáky podle platného zákona, vyhýbá se mokrým místům nebo místům, kde by došlo k ohrožení spodní vody.

„Otrávenými lapáky si pomůžeme v místech, kde bychom nezvládli nával kůrovce jenom přirozenými lapáky.

Otrávený lapák nám umožňuje zintenzivnit boj s kůrovcem. Žádná chemie se nedostane do vody,“ slíbil Stráský v Radiožurnálu. Doplnil, že se chemie v Národním parku Šumava používá nejméně deset let.

Moderátorka Štepánka Čechová připomněla, že se na Šumavě používá prostředek Vastak, který se prý řadí mezi vysoce rizikové látky.

Že je Vastak rizikový? Nechám si na to odpovědět od odborníků

„Nechám si na vaše otázky odpovědět od odborníků. Ale i já bych byl těmito látkami postižen, protože se v oblasti národního parku pohybuju, a už se zde řadu let používají,“ reagoval.

Stráský hájil Vastak jako nejvíce šetrnou látku, co je zaměřena hlavně na kůrovce. „I odborníci připouští, že může zasáhnout i některé bakterie. Že by to vadilo ptákům, o tom se zatím nemluvilo,“ vysvětlil.

Chemie se prý na Šumavě používá pouze jako okrajová složka v boji s kůrovcem. Stráský dále připomněl, že v roce 2011 bylo poraženo a vykáceno v souvislosti s bojem s kůrovcem o třetinu stromů méně než v roce 2010. Také uschlo o jednu třetinu stromů méně než v roce 2010. „Mým zájmem je, aby i v roce 2012 to bylo co nejméně stromů,“ řekl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…