Kvůli kolapsu japonské jaderné elektrárny Fukušima a šířícím se zprávám o úniku radiace se vloni v březnu zvedly hlasy brojící proti energii získávané z jádra. Německá kancléřka Angela Merkelová tehdy informovala o rozhodnutí uzavřít dočasně sedm starších elektráren. Údajně kvůli bezpečnostní prověrce. Není vyloučené, že v době vrcholících předvolebních bojů se tímto krokem pokusila naklonit si také voliče. Svým rozhodnutím však zároveň zapříčinila skokový nárůst cen silové elektřiny. Na komoditní burze se cena za elektřinu vyšplhala na nejvyšší hodnoty od srpna 2009 a stoupla oproti stavu před živelnou pohromou v Japonsku o 28 procent.
V důsledku negativního očekávání z budoucího vývoje se prodejní cena silové elektřiny s odběrem v letech 2012 a 2013 zvýšila o cca 10 procent. Vzhledem k tomu, že se u nás dlouhodobě očekával sice soustavný, ale jen mírný růst cen elektrické energie, šlo o nepříjemné skokové zdražení.
„Mnohá města, která plánovala nákup energií na rok 2012, posunula termín veřejné soutěže až na nejpozdější možný termín,“ vzpomíná odborník na centrální nákupy energií ze společnosti eCENTRE Vítězslav Grygar.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový