Zaorálek je socialista bolševického typu, napsal Klausův vicekancléř Hájek

10.05.2012 10:16

Důvody, proč se prezident republiky Václav Klaus kvůli věznění ukrajinské expremiérky Tymošenkové rozhodl odmítnout účast na summitu na Jaltě, podrobněji vysvětluje jeho vicekancléř Petr Hájek. Podle něho totiž není možné, aby byl politik souzen za svá politická rozhodnutí. Napsal to na portálu EUserver.cz, který se zabývá slovanskou problematikou a národními zájmy v mezinárodní politice.

Zaorálek je socialista bolševického typu, napsal Klausův vicekancléř Hájek
Foto: hrad.cz
Popisek: Bývalý vicekancléř Václava Klause Petr Hájek ve své pracovně.

Hájek reagoval na komentář s názvem „Prezident Klaus mě hodně zklamal“, který se pouští do kritiky prezidenta proto, že prý svým bojkotem summitu podlehl mezinárodní vlně vměšování do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

Za politická rozhodnutí mohou politika soudit jen voliči

„Nejprve připomenu,“ píše vicekancléř, „že Václav Klaus se již loňského srpna obrátil dopisem na ukrajinského prezidenta Janukovyče. V něm vyjádřil znepokojení nad procesem s bývalou premiérkou – a to ze zásadních důvodů: V demokraciích je totiž vyloučeno, aby politická rozhodnutí politických konkurentů byla předmětem jejich osobní kriminalizace. Za politická rozhodnutí nese premiér ‚pouze‘ politickou odpovědnost a jeho ‚soudci‘ mohou být toliko voliči v následujících volbách,“ argumentuje.

Pokud by tomu mělo být jinak, jsme podle Hájkových slov zpátky v bolševismu, kde premiéři, tajemníci či ministři odcházeli z kanceláří rovnou do koncentračních táborů či na popraviště.

„Jenže tehdy nešlo totiž o politiku, ale o její falešnou masku, tragickou karikaturu, o mocenský boj ‚jinými prostředky‘. Pokud bychom na něco takového přistoupili, jsme u receptů ‚doktora‘ Sládka neblahé paměti,  temných radikálů z ‚Holešovské výzvy‘ či neokomunistických intelektuálů, revolucionářů Gála a Rychlíka. Jejich ‚Vraťte nám stát!‘, s požadavky přístupu nevolených vyvolených ke složkám tajných služeb, je pokusem oprášit Výbory pro veřejné blaho a gilotiny – tentokrát v ‚sametové‘ mediální podobě. V každém případě jde o konec politiky a demokracie,“ je dále přesvědčen zástupce vedoucího prezidentské kanceláře.

„A pokud si pan Streit (autor článku kritizujícího prezidenta – pozn.red.) toto neuvědomuje a nepokládá se za revolučního levičáka, hodně mě zklamal. Nevím, zda premiérka Tymošenková vyjednala dobrou ‚plynovou‘ smlouvu pro Ukrajinu – v situaci celoevropského nátlaku to asi nebylo jednoduché. Už vůbec nepatřím k těm, kdo si myslí, že tato politička byla lilium,“ reaguje Hájek na EUserveru.cz

Pro něho je zcela vyloučená představa, že prezident demokratické země nedá razantně najevo, že odmítá metody politického boje, v nichž účinkují tajné služby, ilegální, do médií „uniklé“ odposlechy, hrozby uvězněním nebo dokonce věznění politiků za jejich politické „delikty“. „To si může dovolit pan Schwarzenberg, přestože je ministr zahraničí, neboť jeho totální mediální nedotknutelnost mu umožňuje říkat a dělat, co se mu zlíbí – a nemyslet si vlastně nic, kromě ošetřování svých soukromých zájmů. Václav Klaus je na tom přesně opačně,“ dodává.

Intelektuálně insolventní bolševik Zaorálek

Do prezidenta se v této souvislosti také tradičně opřel místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD a ministr zahraničí za TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle Hájka je problém v tom, že ať už by Václav Klaus udělal cokoliv, byť by třeba neučinil vůbec nic, bude terčem útoků tak jako tak.

„Reagovat na folklór nactiutrhačných výroků od jeho dvou posledně jmenovaných politických odpůrců vlastně nemá smysl. Pan Zaorálek buď vědomě lže, anebo, což je horší, ani si nezjistil, že Václav Klaus odřekl svou účast na Jaltě ještě před vyjádřením prezidenta Medvěděva. Je ostatně pikantní, že právě on, socialista bolševického typu, se tak konjunkturálně postavil do řad opožděných bojovníků proti všemu ruskému, rozuměj sovětskému, pubertálně líčících prezidenta Klause jako agenta Moskvy. Ovšem pan Zaorálek je nevyléčitelně nemocný nenávistí a intelektuálně insolventní, takže jeho výroky nelze brát vážně,“ míní vicekancléř v exkluzivní reakci pro portál EUserver.cz.

Tutéž lež podle Hájkových slov nicméně použil také Karel Schwarzenberg. „Je od Zaorálkovy odlišná snad jenom tím, že nedopatřením současně kritizuje postoj svých německých a rakouských přátel – ovšem z pozice ministra zahraničí. Jenže otřít se o prezidenta je TOP havlistovi sladší nade vše,“ vidí příčinu prezidentovy kritiky Petr Hájek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…