Politika nesmí být o číslech, píše nový ministr v knize. Narazí na Kalouska?

14.05.2012 11:42

Nový ministr školství Petr Fiala se dosud ke svému resortu moc nevyjadřoval. Z jeho knihy Politika, jak nemá být ale lze usuzovat, jak o některých věcech smýšlí. Server Českápozice.cz připravil článek, ve kterém se uvažuje nad osudem známého politologa, který se náhle ocitl v roli politika.

Politika nesmí být o číslech, píše nový ministr v knize. Narazí na Kalouska?
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství

Na Fialu, bývalého rektora Masarykovy univerzity, čekají nástrahy, které mu zanechal jeho předchůdce Josef Dobeš. Jedná se o nedotaženou verzi státních maturit, zastavené čerpání dotací z EU nebo rozpracovaná reforma terciárního vzdělávání.

Bude Fiala jen totálně neproduktivní teoretik?

Českápozice.cz si půjčuje slova komentátora Reflexu Bohumila Pečinky, že Fialovy kroky v politice budou poměřovány principy, které hlásal ve svých knihách. „Bude se nad ním vznášet přízrak jiného politologa, Petra Pitharta, jenž se v praktické politice vyprofiloval jako totálně neproduktivní teoretik, což je jen o něco málo lepší než korupčník,“ napsal komentátor Reflexu.

Kniha Politika, jak nemá být pojednává o tom, jak je v naší zemi něco v nepořádku s politikou. Je prý pokažená a neřeší problémy, které jsou podstatné.

Podle Česképozice.cz je jádrem knihy myšlenka, že „elita dala od politiky ruce pryč a stále více ji přenechává lidem, pro něž politika není službou veřejnosti“. Fiala ve svém díle v deseti oddílech ukazuje, jaká nemá být politika.

Desatero, jak by podle Fialy měla vypadat politika:

V prvé řadě by cílem politiky nemělo být uspokojit všechny za všech okolností, ale vytvořit prostředí, jejž je pro všechny pokud možno příznivé a spravedlivé. Většinový názor je důležitý, ale jen jako korekce směru, ne jako podnět pro každodenní výkon a chrlení nových nápadů.

Nemělo by se také dbát na to, aby všichni rozhodovali o všem. Není rozumné, aby všichni občané rozhodovali, jaké nakoupit zbraně a jak zabezpečit stát. Mělo by se spoléhat na rozhodnutí na základě odbornosti.

Politici se v poslední době stali svého druhu baviči a celebritami, které musí být vidět. Fiala se naproti tomu podle Česképozice.cz nebude protlačovat do televizí a novin.

Politici se vyjadřují ve zkratkách. Zaujmou voliče ale složité debaty?

Obecně politika je určována tím, jaké problémy řeší média. Ta také formují veřejná vyjádření politiků. „Politik už nesděluje své ideje a nevysvětluje problémy v jejich pravdivosti a složitosti, ale vyjadřuje stále stručnější hesla a emoce, je nucen být neustále v konfrontaci, aby to bylo zajímavé,“ tvrdí politolog z Brna, jenž se v těchto dnech sám stává politikem. Zaujmou ale lidi komplexní a složité akademické debaty?

Že by politika neměla být obchodem něco za něco, je dalším bodem v knize od Fialy. Kšeftuje se hlavně s ekonomickými zájmy. Českápozice.cz tvrdí, že pro Fialu není na překážku ideové vymezení. Dohodnout se s ostatními politiky by pro něj mělo být snadné.

Politika je střet. Objektivní dobré řešení neexistuje

Objektivní politika nebo dobré řešení neexistuje. Jedná se o střet idejí, programů, koncepcí osobností a mocenským zápasem. Fiala tedy nejspíš nebude mlžit ani kličkovat.

V poslední době sílí byrokracie. Administrativa se snaží společenské problémy neřešit anebo vytváří komplikovaný alibistický systém, v němž se vyzná jen kvalifikovaný byrokrat. Fiala v knize upozornil, že v Česku jsou nejoblíbenější ti politici, kteří se k ničemu nevyjadřují a působí jako kompetentní úředníci.

Zákony mají sloužit lidem a nekomplikovat jim život. Fiala se podle Česképozice.cz domluvil s náměstkem Jiřím Nantlem, aby společně proměnili školskou legislativu. Neměl by se tedy ztratit ve změti právních kliček.

Politika nemá být řízená statistikami a musí být srozumitelná

Fiala také akcentuje dlouhodobá opatření. Politika podle něj by neměla být řízena statistikami, čísly nebo náhodnými výkyvy. Bude proto zajímavé, jak se vypořádá s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Posledním bodem je srozumitelná politika. „Podstatné je, zda (problémy) odrážejí pociťované, artikulované a agregované zájmy v rámci jednoho politického systému. Pokud ne, přináší ,globální‘ politika další rozpor a neporozumění mezi politickou elitou a občany, což vede k oslabování demokracie,“ napsal Fiala podle serveru Českápozice.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…