Podpoříme NATO v Afghánistánu? Nečas chce jednat

20.05.2012 8:42

Spojené státy chtějí na summitu Severoatlantické aliance v Chicagu od spojenců příslib peněz pro afghánskou armádu. Odhadují, že bude potřeba kolem čtyř miliard dolarů (80 miliard korun) ročně. O finanční podpoře afghánské armádě je podle premiéra Petra Nečase připravena jednat i Česká republika. "Na podrobnosti, jako je třeba konkrétní výše podpory, je ale příliš brzo," řekl premiér v Chicagu.

Podpoříme NATO v Afghánistánu? Nečas chce jednat
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Vláda se vyjadřuje ke krizi vzniklé odtržením Karolíny Peake od Věcí veřejných

Veřejně zatím peníze, které by měly udržet současné afghánské vládní síly i po plánovaném stažení spojenců, přislíbily například Británie se 100 miliony dolarů ročně, Austrálie se stejnou částkou a Německo se 200 miliony dolarů ročně. Nečas uvedl, že snahou Česka bude především dodržení závazků, jež má jako spojenecká země. V letošním roce tak Praha počítá s přítomností více než 600 českých vojáků v Afghánistánu.

Konkrétní částka není jasná

"Postupně po následující měsíce a roky budeme tento počet snižovat tak, aby západní spojenci byli schopni Afghánistán opustit. Ale za situace, kdy afghánské bezpečnostní síly budou schopny tu bezpečnostní situaci zvládnout vlastními silami. To samozřejmě znamená jistou finanční podporu a o té se bude jednat," uvedl český premiér.

Spojenci by nicméně podle něj měli zavrhnout představu, že se ze zodpovědnosti v Afghánistánu "jakoby vyplatí". "Tím nemyslím Českou republiku, ale celé NATO. Že odtud rychle utečeme a budeme si myslet, že utišíme svědomí tím, že tam poskytneme peníze. To by byl koncept, který by podle mého názoru mohl vést k velmi tragickým výsledkům a tragickým následkům," uvedl Nečas.

Na druhou stranu je podle něj jasné, že afghánské bezpečnostní síly a afghánská vláda budou potřebovat jistou finanční podporu. "V tuto chvíli je ale předčasné mluvit o konkrétních částkách," uvedl premiér.

Vláda tento týden schválila podobu české účasti v Afghánistánu v příštích letech. Příští rok by v zemi mělo působit až 539 českých vojáků, v roce 2014 nejvýše 340. Mandát budou muset schválit obě komory parlamentu. V Senátu to přitom nepůjde bez podpory opoziční sociální demokracie, jejíž někteří představitelé se k další české vojenské účasti v konfliktu staví rezervovaně.

Nečas však věří, že návrh parlamentem projde úspěšně. "Z jejich strany by podle mého názoru mělo převážit státotvorné uvažování, mimo jiné i proto, že tou politickou stranou, která zavedla české vojáky do Afghánistánu, byla vláda pod vedením ČSSD," řekl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…