Daň na víno? Zničí kulturní zážitek, hřímal v rozhlasu vinař

23.05.2012 18:07

Jediný kandidát na post předsedy Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray se v rozhlase velmi důrazně vzpíral proti zavedení desetikorunové daně na litr vína. Podle jeho názoru na tomto chystaném opatření stát nevydělá vůbec nic a jen zlikviduje řadu pěstitelů. Tím podle jeho názoru dojde i ke kulturním škodám, pití vína totiž přirovnal k návštěvě divadla a zdůraznil, že vinaři nepracují pro sebe, ale pro druhé.

Daň na víno? Zničí kulturní zážitek, hřímal v rozhlasu vinař
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) plánuje zavést spotřební daň ve výši deseti korun na litr tzv. tichého tedy nešumivého vína. Jak se toto plánované opatření dotkne vinařů. Bude pro ně likvidační, jak naznačují mnozí? Na otázku odpovídal ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu na Českém rozhlase 1 jediný kandidát na post předsedy Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Vinaři dřou

„Vinaři si zaslouží nebýt zatíženi deseti korunami za litr vína, protože to není činnost, kterou by vykonávali sami pro sebe, ale dělají to pro lidi. Já bych to přirovnal ke stejné úrovni, jakou přináší kino divadlo a podobně, prohlásil Nyitray a nelibě nesl námitku moderátora, že vinaři přece nepředstavují žádnou dobročinnou organizací, ale podnikají, aby dosáhli zisku.

Pravděpodobný příští šéf všech vinařů své rozhořčení nad tímto argumentem odůvodnil tím, že vinaři netráví na vinohradu jen klasických osm hodin denně pracovní doby, jako mnozí jiní zaměstnanci, ale třeba i dvacet hodin, pokud to situace vyžaduje. Navíc musí započítat vyšší moc v podobě počasí, které nemůže nijak ovlivnit a pokud dojde k tomuto zásahu, nemusí mu z úrody zůstat vůbec nic.

Sluší se dodat, že jen málo živnostníků pracuje oněch osm hodin denně. Většina svému podnikání obětuje podstatně více času, stejně jako vinaři. Nyitray přesto trval na tom, že jejich postavení je výjimečné.

Stát nevydělá nic

Budoucí možný šéf svazu zdůraznil, že státu zavedení této daně nepřinese vůbec nic, pouze administrativní povinnosti a to jak pro stát, tak pro samotné vinaře. Ministerstvo financí sice tvrdí, že by zavedením této daně mohlo získat až miliardu korun, to ale host označil za čirý nesmysl. Podle jeho názoru ministerstvo vydělá maximálně půl miliardy korun, ale jen na výběr této daně vynaloží 450 milionů korun. Připomněl také, že tuto zkušenost český stát už jednou udělal, když daň zavedl na počátku devadesátých let, ale brzy ji zrušil, protože se ukázala jako neefektivní.

Přes mnohokrát opakovaný odpor proti zavedení daně Nyitray v závěru pořadu vyčíslil, že zavedení desetikorunové daně by modelovou lahev za 100 korun zdražilo o čtrnáct až sedmnáct procent. Pokud by vinaři daň nepřevedli na spotřebitele, řada z nich by musela skončit, neboť by často nebyli schopni čelit dovozům z tradičních vinařských zemí, jako jsou Francie nebo Španělsko.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…