Pravicová vláda chce vyjít vstříc lidem, kterým nechybí mnoho času k odchodu do penze a náhle je potká nepříjemnost v podobě ztráty zaměstnání. Pomoci jim mají tzv. předdůchody, jež mají být podle návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zavedeny již od příštího roku. Tato varianta však nebude platit ani zdaleka pro všechny občany. Počítat s touto záchrannou sítí mohou jen ti, kteří se rozhodnou spořit v tzv. třetím penzijním pilíři.
„Pro předdůchod 8000 korun měsíčně po dobu dvou let však lidé musí mít našetřeno, včetně příspěvků od zaměstnavatele, státní podpory a připisovaných výnosů, okolo 200 000 korun. Takovou částku má ale podle ministerstva financí v současných penzijních fondech naspořeno jen 40–50 tisíc lidí,“ upozorňuje deník.
Dvě slušné výhody a spokojenost odborů
To jsou relativně tvrdé podmínky. Čím chce tedy vláda občany přesvědčit, aby si spořili a v případě potřeby na předdůchody dosáhli? Např. tím, že zařadí dobu předdůchodu mezi tzv. vyloučené doby pro účely důchodového pojištění, což povede k tomu, že doba předdůchodu neovlivní výši řádné starobní penze. Dosud užívaný odchod do předčasné penze má naproti tomu za následek, že občan dostává snížený starobní důchod až do konce svých dnů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp