Co takhle říct, že David Rath nesl v krabici sponzorský dar pro ČSSD?

11.06.2012 7:31

Bývalý hejtman David Rath ve sněmovně plně využil čas ke své obhajobě. Podle časopisu Týden se přes záplavu nesmyslů našly v jeho řeči body, které by mu mohly pomoci. Zásadní bude námitka proti místní příslušnosti a zpochybnění soudu, který povoloval odposlechy. Rath ale může také trvat na tom, že peníze převzal, aby je mohl použít na financování voleb.

Co takhle říct, že David Rath nesl v krabici sponzorský dar pro ČSSD?
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Vazebně stíhaný poslanec David Rath vystoupil ve sněmovně

Nejvážnějším problémem pro obžalobu bude nejspíš námitka na místní příslušnost. Rathova trestná činnost se údajně odehrávala ve středních Čechách či v Praze, ale případ vyšetřovali policisté z Ústeckého kraje. Na vše dohlížela zdejší státní zástupkyně Lenka Bradáčová, které případ přidělilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

Kauza se už přesunula do Středočeského kraje. Není jisté, zda se bude stěhovat i prominentní host litoměřické vazební věznice, jeho případ ale Středočeši dozorovat definitivně budou. Podle advokátky Kláry Samkové nyní vyvstává zásadní a často zmiňovaná otázka, jaký vliv bude mít skutečnost, že se od počátku vyšetřovalo pod taktovkou místně nepříslušného žalobce, na platnost již učiněných kroků.

"Jako věštec bych se uživila, ale nejsem Ústavní soud, takže nevím, jak k tomu přistoupí. Nicméně judikáty ÚS v podobných věcech už existují. Ať jde o použití odposlechů nebo retroaktivitu v oblasti povolování různých postupů policie. A já nepochybuji o tom, že se Rathův případ před ústavní soudce dostane, stejně tak neočekávám, že by to zamítli," řekla Samková ParlamentnímListům.cz.

„Místní příslušnost soudu je pro mne v současné chvíli základním problémem. Primární problém se týká vazby, o které rozhodoval soud, o jehož místní příslušnosti mám pochybnosti,“ řekl Týdnu Tomáš Sokol, právní zástupce Rathových spolupachatelů Kateřiny Pancové a Petra Kotta.

Zásadní by také mohlo být zpochybnění soudu, který povoloval odposlechy. Především na nich totiž případ stojí, jak se ukazuje z informací unikajících z vyšetřování. Zatím to ale je v rovině spekulace vzhledem k tomu, že právníci obviněných neznají samotné sdělení obvinění.

Šly peníze do pokladny sociálních demokratů?

Rathova obhajoba ale může probíhat i jinak. Ve sněmovně naznačil, že peníze, které údajně vzal, byly určené na financování předvolební kampaně ČSSD. Podle Týdnu se jednalo spíše o hrozbu, ale Rathovi právníci by mohli sedm milionů v krabici od vína prohlásit za sponzorský dar. Obviněný poslanec by se tak dopouštěl pouze přestupku spočívajícího v obcházení zákona o praní špinavých peněz. Za to hrozí například pokuta ve výši 500 tisíc korun.

ČSSD taková podezření odmítá. „Mohu vyloučit, že by se to korupční podezření, které se týká Davida Ratha, jakýmkoli způsobem, přímo či nepřímo, týkalo financování ČSSD,“ řekl Týdnu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Ve své řeči se ale Rath dalšímu vysvětlování milionů v krabici od vína vyhnul. Zdůraznil, že to nebyl úplatek, ale peníze na volby. Tím podle Týdne převzetí peněz vlastně přiznal.

Obstojí námitka proti Gregorovi? Nejspíš ne, stejně jako stylizace do role politického vězně

Rath se v Poslanecké sněmovně rovněž obul do toho, že trestní oznámení podával soukromý detektiv Libor Gregor, bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který kdysi vedl současný ministr vnitra Jan Kubice. Ten se stal nežádoucí osobou pro celou ČSSD kvůli zveřejnění tzv. Kubiceho zprávy. Díky ní sociální demokracie přišla o hlasy ve volbách 2006.

Týden ale uvádí, že výkřiky bývalého hejtmana Středočeského kraje o Gregorovi jsou dost pochybné.

Rath se rovněž označil za politického vězně z vazební věznice v písemném prohlášení. Následně se krom jiného přirovnal k někdejšímu důstojnívi BIS Vladimíru Hučínovi. Toho asi před deseti lety zatklo policejní komando kvůli podezření, že v Přerově pomáhal odpálit několik náloží.

Podle Hučína je od Ratha takové srovnání určitým pokrytectvím. „On je vlastně představitelem té nejvyšší hierarchie ČSSD, tedy té strany, která v podstatě připravila celý ten komplot proti mně. Myslím si, že je to účelové přirovnání a řekl-li pan Rath A, měl by k mé kauze říct i to B,“ řekl ParlamentnímListům.cz.

Dvojí přístup policie k politikům z vlády a z opozice? Snadno zpochybnitelná výtka

Řada politiků včetně samotného obviněného poslance často opakuje, že orgány činné v trestním řízení mají různý přístup k politikům z koalice a z opozice. Podle časopisu Týdne je to sice populární výtka, ale je snadno zpochybnitelná.

V tomto volebním období byl jako jediný politik odsouzen za korupci někdejší ministr dopravy Vít Bárta. V době soudního procesu byl šéfem poslaneckého klubu Věcí veřejných, patřil také k nejužší elitě vládní koalice.

Policie se údajně zabývá také kauzami současného ministra obrany Alexandra Vondry a exministrů Pavla Drobila a Martina Kocourka. Kocourek už byl obviněn z poškozování věřitele, kterého se měl dopustit tím, že před exmanželkou tzv. odklonil 16 milionů korun. Státní zástupce Ondřej Šmelhaus, jenž má kauzu na starosti, na konci května uvedl pro LN, že by obvinění mělo obstát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…