Ekonom Pikora: Drachmy, liry, pesety. Evropu čeká chaos

15.06.2012 12:41

Ekonom Vladimír Pikora se zamýšlí, co bude po Řecku. Pět minut po dvanácté prý evropské vlády začaly konečně připravovat plán B, chystající se na vystoupení Řecka z eurozóny. Přesto s takovou situací nejspíš nedokáží nic udělat. Evropu prý čeká chaos, ve kterém žádný plán nepomůže.

Ekonom Pikora: Drachmy, liry, pesety. Evropu čeká chaos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předsedkyně Řecké obce v Praze Tassula Zissaki- Healey

Na otázku, co bude, až Řecko nebude v eurozóně, je prý jednoduchá odpověď: Chaos. Vyloučit nebude možné vůbec nic. Ekonomiky, co už jsou v recesi, do ní zabřednou ještě hlouběji a doposud rostoucí do ní upadnou také, nebo přinejmenším zpomalí. Koncem léta lze prý očekávat růst nezaměstnanosti.

Nás prý naštěstí opět ochrání naše koruna. Lze očekávat, že vůči euru dočasně oslabí, ale posílí vůči drachmě, a možná i pesetě či liře, pokud se objeví i tyto měny.

„Evropská centrální banka přestane podporovat řecké banky a bankovní systém tam zkolabuje. To paralyzuje řeckou ekonomiku a země si projde dalším bankrotem,“ odhaduje Pikora v textu pro časopis Reflex. Kvůli tomu se prý nikomu nebude chtít půjčovat malým zemím s rostoucím dluhem- tedy i ČR.

„Náš bankovní sektor je teoreticky zdravý a bezpečný, ale když se v roce 2002 valila na Prahu velká voda, autority nám také tvrdily, že se není čeho bát,“ poznamenává ekonom a vzpomíná, jak se mu tehdy kolegové posmívali, že odváží auto z podzemní garáže.

Nedá se prý očekávat, že by chaos trval dlouho. Ale firmy, které čekají platbu z nějaké jihoevropské země, se jí prý už možná nedočkají.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…