Nemůžeme být eurovyžírky. Na konferenci se mluvilo o financování EU

16.06.2012 18:30

Měli bychom platit Evropské unii tolik, co doposud? Nebo bychom měli své příspěvky snížit? Na to se snažila odpověď konference pořádaná organizací Evropské hodnoty. Padl zde i názor, že pokud si na dotace příliš zvykneme, můžeme dopadnout špatně – jako Španělsko nebo Portugalsko

Nemůžeme být eurovyžírky. Na konferenci se mluvilo o financování EU
Foto: red
Popisek: Europoslanec Jan Březina

V souvislosti s otázkou financování Evropské unie a následného vybírání peněz na dotacích se konala konference s několika europoslanci a odborníky. „Je třeba zajistit, abychom neplatili více, než je nezbytně nutné,“ zastával jeden názor europoslanec Jan Zahradil z ODS. On sám je spíše pro, aby se hledělo na zájmy daňových poplatníků než EU.

Na to mu však oponoval jiný europoslanec, Jan Březina zvolený za KDU-ČSL. „Jsem pro silný evropský rozpočet,“ uvedl. Podle svých slov by přispívání Česka nenavyšoval, ale ani nesnižoval. „Je málo zdůrazňované, že kromě těch peněz, které dostáváme, máme i přístup na evropský trh, což není samozřejmost,“ zdůraznil výhody, které z toho plynou pro ČR.

Podle Březiny navíc není možné k unii přistupovat jako „eurovyžírky“. „My bychom do toho rozpočtu přispívali méně, ale s dovolením bychom konzumovali stejně nebo i více,“ nastínil jednání, které v diplomacii nelze praktikovat. „Do tohoto nedospělého postoje bychom se neměli nechat dotlačit,“ upozornil.

Před dotacemi jako celkem varoval ekonom Pavel Kohout. „Musíme se ptát, jestli dotace nějak státům pomohly,“ prohlásil a uvedl příklad – mezi státy, které kdy nejvíce pobíraly dotace, jsou Španělsko či Portugalsko. A jejich ekonomika na tom v současnosti není zrovna nejlépe.

Ilustroval to i na příkladu z praxe. Například kdyby se v Brdech najednou našel ropný nebo diamantový důl. Žili bychom si skvěle a nic jiného než důl by se nerozvíjelo. „Pak by ta ropa došla a my bychom byli v háji,“ dodal Kohout. Podobně to může dopadnout i v případě, že dojdou evropské dotace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…