Arcibiskup Graubner: Církevní památky táhnou cestovní ruch

23.06.2012 12:36

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner si myslí, že vyrovnání státu s církvemi v současné podobě bude nakonec výhodnější pro stát. Církvím prý nejde až tak o peníze, ale spíše o definitivní vyřešení situace. V opačném případě by prý mohly státu připomenout, jak církevní památky přispívají k turistickému ruchu.

Arcibiskup Graubner: Církevní památky táhnou cestovní ruch
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a kardinál Dominik Duka

„O vyrovnání s církvemi by měl usilovat především stát, protože ten z dlouhodobého hlediska ušetří, když přestane církve financovat. Ty pak ponesou odpovědnost za celý svůj provoz,“ říká v rozhovoru pro Právo olomoucký arcibiskup Jan Graubner.  Celková suma, kterou církve mají dostat, se sice může jevit jako velká, ale jestliže z ní církev má každoročně vyprodukovat jeden a půl miliardy na platy, tak to přece jen vypadá jinak.

To, že stát bude ještě celkem 17 let přispívat na platy duchovních, podle arcibiskupa není ústupkem církvím, ale příspěvkem na nákladnou změnu systému. „Nevidím v tom dar, ale cenu za zásadní změnu zásad financování, která vyžaduje přechodné období.“ Záměrem církví prý nebylo urvat ze státu co nejvíce peněz. Kdyby podle něj chtěly církve všechno počítat, tak by státu mohly připomenout, že církevní památky jsou v této zemi jedním z hlavních turistických magnetů a spočítat, jaký příjem z toho má stát a podnikatelé.

Podle Graubnera katolická církev prokázala velkorysost k ostatním církvím, když souhlasila s nadhodnocením jejich podílu na vyrovnání. „Katolický podíl je osmdesát procent. Zbytek dáváme nekatolíkům, kteří by jinak měli nárok jen asi na dvě procenta. Tím snad napravíme to, čím mohli v dějinách katolíci ublížit jinověrcům.“

Obstrukce poslanců jsou podle něj především politickým bojem mezi koalicí a opozicí o sympatie voličů. „U některých politiků to však vidím také jako projev jejich přesvědčení, které vedlo jejich předchůdce k páchání křivd, od nichž se dnešní následovníci nedistancují, ani jich nelitují, a proto je jejich postoj pochopitelný.“ I tito opoziční politici však podle něj nakonec budou rádi, že nemusí sami řešit složitý problém vyrovnání s církvemi.  



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…