Zmatený ministr Kubice si v Partii opakovaně pletl jméno Parkanové

24.06.2012 12:09

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ Jan Kubice a František Bublan, to byli hosté nedělní Partie televize Prima. Ústředním tématem sice byla kauza Vlasty Parkanové, ale ministr Kubice opakovaně řekl, že o ničem neví a František Bublan pro změnu nečetl tisícistránkový spis.

Zmatený ministr Kubice si v Partii opakovaně pletl jméno Parkanové
Foto: tan
Popisek: Jan Kubice v Partii TV Prima

Úvod Partie ovšem logicky patřil bilanci tragické nehody, která se v sobotu nad ránem stala v Chorvatsku a která stála život osmi cestujících. Ministr vnitra Jan Kubice, stejně jako exministr vnitra Bublan kondolovali pozůstalým a potvrdili, že Česká republika dělá maximum. Na místo krom jiného poslal Kubiceho resort hned několik psychologů, kteří mají zkušenost s válkou v Afganistánu. "Ti lidé se je pokusí provést tím nejhorším," uvedl Kubice.

Dalším bodem byla věta, kterou ke všeobecnému překvapení konstatoval samotný premiér Nečas, a to v souvislosti s žádostí o vydání poslankyně Vlasty Parkanové. Podle Nečase "nebude parta podplukovníků a plukovníků rozhodovat o složení vlády". "Takto se premiér chovat nesmí," řekl ve studiu Bublan. Připomněl, že v předešlých kauzách se podobně silné výroky nevyslovovaly.

"Pan premiér by se měl omluvit," doplnil Bublan s tím, že policie by měla zůstat nezávislá a ne aby ji ovlivňovali politici. Ministr Jan Kubice reagoval prostě. S premiérem od konstatování této věty nehovořil a ani ji z jeho úst neslyšel. "Já v té sněmovně nebyl, jen jsem četl několik titulků," řekl Kubice.

"Ono to bylo takové alibistické, ministr Kubice, která opakovaně pletl příjmení poslankyně, kdy namísto Parkanová docela hlasitě vyslovoval Parkánová, říkal jen část pravdy. Nechce se mi moc věřit, že takový útok od premiéra této země neřešil.

Nevím, neznám, netuším...

Navíc bylo vidět, že se mu na to nechce moc odpovídat, protože reagoval docela úsečně, jakoby nepřítomně. Navíc bylo slyšitelné, že se často pletl v češtině. Chvíli mluvil hovorově, potom zase spisovně. Takový zajímavý kontrast to byl. Zástupce sociální demokracie Bublan ničím nepřekvapil. On hovoří vždy poměrně dobře, věcně a jeho teze jsou na místě," říká pro ParlamentníListy.cz analytik Břetislav Polách.

Celá kauza letounů CASA, která poslední dva týdny hýbe politikou, prý musí počkat taktéž na stanovisko ministerstva obrany. "Takže teď se bude vyčkávat, až pan Vondra řekne, jak to bylo?" vyzvídal moderátor Punčochář. Odpovědí mu byl smích. Jednoznačné stanovisko k vydání poslankyně Parkanové ministr vnitra dát taktéž nechtěl. "Vím jen to, co vy, z internetu a médií, nevím o nic víc než vy, pane moderátore," řekl k mírnému překvapení Kubice. Podle exšéfa elitního útvaru ÚOOZ je celá věc v rukou policie, ne ministra vnitra. "Já tady nebudu dávat rady," uzavřel s pokrčenými rameny.

Kubice rovněž vyjádřil dík, že se otevřela čtrnáct let stará kauza Mostecké uhelné. "A o žádné partě plukovníků nevím!" dodal rezolutně. František Bublan se podivoval hlavně faktu, který již zmínil v úvodu. Podle sociální demokracie se neměří všem stejně. "Ono to má tisíc stran a víme jen část, doufám, že to nebude postaveno pouze na tom, jak se předražila část těch letounů. Ptám se, co v posledních letech dělala vojenská policie a další, zdali se nekryjí, a tak," ptal se Bublan.

"Jan Kubice není vůbec dobrý řečník a během celé Partie se to ukazovalo víc a víc. Bylo patrné, že informace má, ale nechtěl je říct. V roce 2006 hovořil Kubice o nemístných zásazích politiků do vyšetřování, nyní premiér osočí policisty a Kubice dělá, jakoby se nechumelilo. Zde byl ale prostor právě pro tuto myšlenku, pro to srovnání s Kubiceho kauzou, kterou bych čekal od Františka Bublana, anebo moderátora Punčocháře. Ani jedno se nestalo. On pan Kubice vypadal jako takový kůl v plotě. Nic neví, o ničem neslyšel, a když, tak jen z internetu. Poslancem také není, takže se nebude vyjadřovat. Zvláštní," uzavírá pro ParlamentníListy.cz analytik Polách.

Výrazný ministr? Přijde na to

Téměř šedesátiletý Jan Kubice je poměrně neviditelný ministr vnitra. Naproti Radku Johnovi, předsedovi VV, nebyly dosud medializovány žádné problémy jeho resortu, ačkoli je jich podle samotných policistů mnoho. Za nejpalčivější označují nedostatek peněz a stále sílící tlak na propouštění příslušníků těchto bezpečnostní sborů. Za největší mediální masáž tak můžeme označit projev Davida Ratha ve sněmovně, kam jej tříčlenná ozbrojená eskorta přivezla z vazební věznice v Litoměřicích. Jméno bývalého ředitele ÚOOZ zaznělo v exhejtmanově projevu celkem osmnáctkrát. Nejčastěji bylo spojováno s neférovostí procesu a jakousi Kubiceho chobotnicí.

"Dámy a pánové, myslím si, že jsem vám tady předložil celou řadu důkazů o nestandardnosti, neférovosti tohoto procesu. Otázka je, jestli tyto praktiky pokryjete svým hlasováním, jestli pokryjete to, že Kubiceho člověk podává trestní oznámení, že Kubiceho člověk ho podává do rukou a sepisuje to první náměstek Nejvyššího státního zastupitelství, že ten to dává někam, kam to místně vůbec nepřísluší. Tam to šetří a dozorují půl roku, i když ví, že žádná trestná činnost na území Ústeckého kraje neprobíhá. Dále že na to nasadí neuvěřitelnou mašinérii," řekl na začátku června Rath. Mediální odezva, jako v případě Kubiceho zprávy, nenastala.

Samotná tzv. Kubiceho zpráva (plné znění ZDE) naopak stále leží v žaludku expředsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, který ji ve svých projevech často zmiňuje. Připomeňme, že několik dní před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2006, se Jan Kubice obrátil na poslance sněmovního branného výboru se zprávou, ve které se uvádí, že organizovaný zločin pronikl do státní správy. Tato zpráva byla později v médií označována jako Kubiceho zpráva.

Policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády prý omezovali činnost Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Údajně se tak dělo především v souvislosti s vyšetřováním tří závažných případů - vyšetřování vraždy podnikatele Františka Mrázka a jeho vztahů s vysoce postavenými úředníky a politiky, vyšetřování podvodů při obchodech s ropnými produkty a vyšetřování objasňování vražd v takzvané Solncevské mafii a o korupci ve státní správě v souvislosti s biopalivy (kauza biolíh).

Kubice z ovlivňování vyšetřování obvinil především bývalého šéfa úřadu vlády Pavla Přibyla. Ten měl intenzivní kontakty hlavně s bývalým předsedou vlády a ČSSD Stanislavem Grossem. Vyšetřování nepotvrdilo Kubiceho obvinění.

ČSSD zřejmě i díky Kubiceho zprávě získala v roce 2006 32,32 procenta hlasů, zatímco do té doby druhá ODS 35,38 procenta hlasů. 16. srpna téhož roku byl do úřadu premiéra jmenován Mirek Topolánek, který zde vydržel až do května 2009, kdy jej nahradil nestraník Jan Fischer.

Mgr. František Bublan

  • SOCDEM
  • Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …