Nechtěl jsem být za blba, říká na adresu internetových pirátů Jan Svěrák

01.07.2012 13:24

Data České protipirátské unie ukazují, že za posledních pár let se český pirátský filmový průmysl rozrostl až šestinásobně. Tímto fenoménem moderní doby jsou postiženi hudebníci, filmaři i tvůrci počítačových her. V souvislosti s právě probíhajícím festivalem v Karlových Varech se na téma nelegálního stahování zaměřili i dnešní OVM České televize. Režisér Jan Svěrák zdůraznil, že nechce být kvůli pirátům za blbce.

Nechtěl jsem být za blba, říká na adresu internetových pirátů Jan Svěrák
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

O tématu nelegálního stahování hudby, filmů či počítačových her v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize diskutovali předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, režisér Jan Svěrák a šéf americké odborové organizace režisérů Taylor Hackford.  Bartoš zdůraznil, že pirátské strany se nesnaží hájit nelegální servery, ale svobodu jedince. Režisér Svěrák oponoval, že díky přemíře svobody, která na internetu panuje, přichází o miliony korun.

Autorské asociace jdou proti svobodě jednotlivce

„Já nestahuji, protože bych dával špatný příklad dětem. My jsme z autorských práv živí, my za ně kupujeme mléko i benzín,“ prohlásil Svěrák, který dodal, že jeho film Kuky se vrací je i díky internetovým pirátům stále deset milionů korun v mínusu. „Z principu jsem nechtěl, aby se můj film, který je stále v mínusu, šířil zadarmo. Nechtěl jsem být za blba,“ prohlásil Svěrák.

Stojí za zmínku, že režisér si najal dva studenty, kteří dostali za úkol najít všechny nelegální kopie jeho filmu, který je v mínusu, a požádat provozovatele serverů, kteří film poskytují, aby ho stáhli. Ve většině případů se tak skutečně stalo a Bartoš režiséra za tuto aktivitu pochválil. To je správná cesta, kterou se bránit proti pirátům.

„Já nezastupuju stahovače filmů. My neupíráme autorům právo na výdělek. My chceme svobodu šíření informací a nějaké právo člověka na soukromí,“ zdůraznil v pořadu Bartoš. Autorské svazy tuto svobodu přitom omezují a příklad režiséra Svěráka ukazuje, že lze najít cestu, jak se proti nelegálnímu stahování bránit i jinou cestou. Svěrák ovšem oponoval, že dva studenti pro něj nepracovali zadarmo, takže v konečném důsledku i na tomto kroku prodělal.

„Co kdyby pirátské strany zkusily vymyslet způsob, jakým způsobem ochránit na jedné straně duševní vlastnictví autorů a na straně druhé ochránit svobodu uživatelů,“ vyzval Svěrák Bartoše ke konkrétním pozitivním krokům s tím, že křičet o omezování svobody jednotlivce dovede každý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…