Starosta zatopené Chrastavy: Jsem zděšen

10.07.2012 19:07

ROZHOVOR Přede dvěma lety v srpnu postihly Chrastavu, šestitisícové městečko u Liberce, ničivé povodně. Ještě dnes jsou na některých domech patrné stopy po řádění vodních živlů. Mnohé se však už i opravilo. „Co se týče městského majetku, jdou opravy dobře. Ale z toho, co patří kraji, není hotové nic,“ konstatuje chrastavský starosta Michael Canov, člen hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Starosta zatopené Chrastavy: Jsem zděšen
Foto: chrastava.cz
Popisek: Starosta města Chrastava Michael Canov

Vládnoucí sociálnědemokratické vedení kraje podrobuje zdrcující kritice. „Někteří podváděli a celkově jsou nekompetentní,“ domnívá se.  Canov proslul i jako velký bojovník proti hazardu, trnem v oku mu je ministerstvo financí. „Povolovali videoterminály proti vůli obcí, méně než sto metrů od škol, na dobu delší než jeden rok - a to dokonce desetkrát až padesátkrát. Nesoulad mezi postojem ministerstva financí a zákonem byl do očí bijící. Léta obhajovali postoj, který byl v rozporu s naší legislativou,“ vysvětluje.

Minulý týden premiér Petr Nečas nečekaně odvolal ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, což vzbudilo kritiku a rozpaky. Jak tento krok předsedy vlády vidíte vy?

Velice mě udivuje rychlost tohoto odvolání. Na druhou stranu jsem četl na ministra Pospíšila názory zcela diametrálně odlišné. Každopádně je to právo premiéra.

Řeší se také případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové kvůli předraženému nákupu letadel CASA za 3,6 miliardy korun. Co o něm soudíte?

Tady je to podle mě jasné. Nejedná se o Vlastu Parkanovu poslankyni, ale ministryni za lidovce. A na ministry jako takové se imunita vůbec nevztahuje. A když je shodou okolností i poslankyní, musí to unést. Nevidím jiné řešení než její vydání. Myslím, že tím, jak jsou proti tomu, si nesmírně uškodili TOP 09 a hlavně ministr financí Kalousek. A ve výsledku poškodili i Starosty.

Našel jsem si vaše vyjádření, že současná vláda se hlavně v oblasti daní nechová pravicově. Proč si to myslíte?

To se tedy nechová. Nyní jsem se dočetl, že je nyní výběr daní vyšší než předtím. Mám pocit, že u nás svým založením mizí pravicoví politici. Zdá se mi, že se všichni řídí heslem - „Vyšší výběr daní, bude líp.“ Ale to je prostě levicový model. Možná to souvisí s tím, že ministr Kalousek pochází ze středové strany a nikdy  přesvědčeným pravičákem nebyl. Ale i ODS už ztratila řadu pravicových rysů. Nejpravicovější jsou Svobodní, ale ti nejsou v parlamentu a mají mizivou podporu.

Zaměřme se i na opoziční nejsilnější stranu sociální demokracii. Jak vidíte úplatkářský skandál bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha?

Kauza Rath se mi jeví poměrně jednoznačná. Byl přichycen při činu. 

A jak se vám jeví sociální demokraté obecně?

Já rozhodně jako pravicový politik nebudu sociální demokraty volit, mé ideály jsou jinde. Což neznamená, že nemohu někoho kdo je nalevo považovat za slušného. Na celostátní úrovni takový přehled nemám, ale jsem zděšen ze sociální demokracie na krajské úrovni. Za nehoráznou drzost považuju, že brali odměny za funkce v dozorčích radách nemocnice v Liberci a České Lípě a akciovce Silnice Libereckého kraje. Sami musí vědět, že si podobnou věc nikdo jiný v republice v akciovce nedovolil. Použili fintu, že si zajistili právní posudek, který to povoluje a pak se hájili odlišným právním názorem. Jde o prvoplánový podvod od začátku do konce. Takže je problém, že někteří sociálnědemokratičtí politici podvádějí a další je v jejich neschopnosti. Což se bohužel dotýká Chrastavy, protože z krajských povodňových akcí neudělali nic. 

Když už jste načal povodně, zeptám se i na ně. Chrastava se stala jakýmsi mediálním symbolem povodní v srpnu 2010. Jak se vyvíjejí opravy povodňových škod?

Z městského majetku se udělalo třicet akcí, pět dalších jsme letos začali. Jde o místní komunikace a mosty. Takže opravy městského majetku jdou dobře. Jenže z krajského majetku není hotové nic. Především páteřní komunikace z Andělské Hory na Novou Ves, není dodělaná ani Liberecká ulice. Bohužel jde o špatnou vizitku současného vedení kraje. Jednou akcí se sice chlubí, ale ta byla naplánovaná bez ohledu na povodně.

S pomocí vlády po povodních jste spokojený?

V tomto směru si nemůžu stěžovat, je k nám vstřícná.

Den po povodních navštívil Chrastavu s premiérem Nečasem i prezident Klaus. Zdálo se mi, že o Chrastavě má určité povědomí? 

Jsme právě v místnosti chrastavské radnice, kterou Václav Klaus otevíral v roce 2005. Pamatuje si nás asi proto, že byl úplně první hlavou státu, která kdy Chrastavu navštívila. Nebyl tu nikdy žádný český ani československý prezident, ani rakouskouherský mocnář. 

Jak Václava Klause hodnotíte jako prezidenta?

Patřím mezi těch málo lidí, kteří mají rádi jak Václava Havla, tak i Václava Klause. Oba dva hodnotím jako výrazné osobnosti. Na prezidenta Klause se názory rozcházejí. Líbí se mi, že si drží své názory a někdy se ukazuje, že měl pravdu i dodatečně. Byl třeba proti vzniku krajů. Kdyby nebyly, tak krajské silnice jsou státní, a nepochybně by už byly opravené. Vždycky jsem ho uznával jako svého prezidenta.

Kdo si myslíte, že bude jeho prezidentským nástupcem?

Je to paradoxní co řeknu, ale skutečnou osobností, sice rozporuplnou, ale respektovanou, je Miloš Zeman. Takže z kandidátů, kteří jsou zatím známí, bych volil právě jeho.

Na závěr jsme si nechal vaše velké téma - boj proti hazardu. Vy jste silně kritizoval ministerstvo financí, které se podle vás léta obcím vysmívalo - alespoň dle výroku Ústavního soudu z června 2011. Povolili neoprávněně na 70 tisíc videoterminálů. Můžete to blíže vysvětlit?

Nesoulad mezi postojem ministerstva financí a zákonem byl do očí bijící. Léta obhajovali postoj, který byl v rozporu s naší legislativou. Šlo o to, že povolovali videoterminály proti vůli obcí, na dobu delší než jeden rok - a to mnohem delší, desetkrát až padesátkrát -, a povolovali je i méně než sto metrů od škol.

Ale i po výroku Ústavního soudu poslanci schválili novelu loterijního zákona, kterou jste kritizoval?

Tato novela šla proti výroku Ústavního soudu. V zákoně je, že výherní hrací automaty nesmí být blíže než sto metrů od škol, což v novele není. Zákon jasně říká, že povolení může být maximálně na rok a obce nikdo nemůže připravit o právo na vyhlášky o regulaci hazardu. Novela připravila obce o právo na vyhlášky na tři roky. Kdyby nepřijímali žádnou novelu, tak je to lepší než s ní. Ale den po schválení této novely se konal soud s Františkovými Lázněmi, kde Ústavní soud jasně řekl, že neexistuje, aby o právo na vyhlášku obce někdo připravil. V současnosti jen v Chrastavě a Františkových Lázních jsou videoterminály na vymezených místech. Jinde se ministerstvo financí řídí novelou a kašle na výrok Ústavního soudu. 

Michael Canov, narozen v roce 1960 v Českých Budějovicích, starostou Chrastavy od roku 2002, předtím od roku 1994 osm let místostarostou, do roku 2006 člen ODS, od roku 2008 členem Starostů pro Liberecký kraj. Stále učí na libereckém gymnáziu Jeronýmova chemii. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

20:17 Moravský espéďák: Rusko už za dva roky nebude existovat. Psali analytici z USA

Moravský kandidát SPD a Trikolory do Evropského parlamentu Boris Latýn ve svém komentáři zmiňuje ana…