Národ pohasl a je švorc. Sháněl peníze na Palacha, nezachránil ho ani kníže

07.07.2012 19:07

Je tomu rok, co se občanské sdružení Národ pohasl rozhodlo odkoupit a rekonstruovat rodný dům Jana Palacha a přeměnit ho v muzeum. Zakladatel iniciativy Jan Poukar dokonce získal pro svou věc místopředsedu vlády Karla Schwarzenberga. Z velkých plánů ale zatím sešlo, potřebné peníze se za dvanáct měsíců sehnat nepodařilo.

Národ pohasl a je švorc. Sháněl peníze na Palacha, nezachránil ho ani kníže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před čtyřiačtyřiceti lety, 16. ledna 1969, se v centru Prahy upálil student Jan Palach

Před rokem vypadal nápad občanského sdružení Národ pohasl oprášit vlastenecký odkaz studenta Jana Palacha, jenž se na protest proti sovětské okupaci v srpnu 1968 upálil, velice zajímavě. Zakladateli iniciativy grafiku Janu Poukarovi se dokonce podařilo získat pro věc i místopředsedu vlády Karla Schwarzenberga.

Plán byl zdánlivě jednoduchý. Rodný dům Jana Palacha ve Všetatech, který už několik let chátrá, měl být odkoupen, zrekonstruován a přestavěn na muzeum. „Tímto aktem bychom rádi dnešnímu světu připomněli, co je to láska k vlasti,“ vysvětloval tehdy pro ParlamentníListy.cz Jan Poukar, který se obrátil jen na minimum politiků. „Pana Schwarzenberga jsem oslovil, protože je to snad jediný ze současných čestných politiků, kterým je možné věřit,“ dodal Poukar.

Národní firmy se k nápadu otočily zády

A předsedovi TOP 09 se založení občanského sdružení zamlouvalo. „Na národ a vztah k vlasti se opravdu v dnešní zapomíná a osoba Jana Palacha musí být občanům stále připomínána,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Karel Schwarzenberg. Projekt však byl pochopitelně závislý na penězích, které se Jan Poukar snažil najít u národních firem. Dohodl se s majitelem nemovitosti a odhadl náklady na opravy a zřízení muzea. Celkem měl projekt vyjít na zhruba pět milionů.



Rok se s rokem sešel a dům ve středočeských Všetatech nadále zeje prázdnotou. Uvnitř je nepořádek a okna jsou vytlučená. „Když se to rozjíždělo, věřil jsem, že najdu tři nebo čtyři velké národní firmy, které peníze dají, protože ctí odpovědnost za naši zem. Ale takové firmy jsem bohužel nenašel,“ postěžoval si Poukar pro server Lidovky.cz.

Veřejná sbírka je osvětou, ne řešením

Neuspěl ani na místní radnici, protože rozpočet malé obce na takový projekt pochopitelně nestačil. rozhodně nestačil. Vyjednaná podpora v Mělníku a u Středočeského kraje se však kvůli kauze exhejtmana Davida Ratha zase o něco vzdálila. Poukar se však nevzdává a když se nepodařilo do roka sehnat peníze na dům, chce, aby lidé začali o tamním rodákovi přemýšlet.

Rozhodl se vytvořit veřejnou sbírku, do které by lidé mohli přispět zakoupením červeného náramku nebo odznáčku s Palachovou podobiznou. Kožený náramek stojí 300 korun a kromě facebookové stránky ho půjde zakoupit i na hudebním festivalu Benátská noc na Malé Skále. „Snažil jsem se, aby byl každý kus originál, proto mají na sobě unikátní pořadové číslo. Zatím se jich prodalo zhruba sto. Stále je ale primární, že sháníme finance u firem,“ připomněl Poukar.

Spoléhání na pomoc významných osobností

Projekt se rozhodla podpořit řada významných osobností jako Tomáš Halík, Jan Kraus, Marta Kubišová nebo už zmíněný Karel Schwarzenberg. Jejich autorita má podle Poukara rozšířit povědomí o nápadu mezi širokou veřejnost. „Neměl jsem na ně velké požadavky. Snažím se, aby tu zprávu šířili okolo. Jsou to lidé, kteří mohou poskytnout cenné kontakty,“ nevzdal svou původní myšlenku.



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

4:40 „Provokace.“ Zmizelo to. Odkryto po smrti Josefa Laufera

Po smrti zpěváka Josefa Laufera mnozí připomínají jeho píseň o Svobodné Evropě a kapitánu Minaříkovi…