Ochránci práv se bojí. Stát umožní více vynucených hospitalizací

08.07.2012 15:37

Ochránci lidských práv se bojí dvojice novel zákona o zdravotních službách. Podle nich se bude častěji stávat, že se v léčebnách ocitnou někteří pacienti nedobrovolně. Než aby se tomu snažil zákon předejít, podle odborníků řeší situaci represemi.

Ochránci práv se bojí. Stát umožní více vynucených hospitalizací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

"Návrhy směřují k tomu, aby se situace řešily větší represí, a ne aby se hledaly cesty, jak nedobrovolným hospitalizacím předcházet," uvedla pro server iDnes.cz Zuzana Durajová z Ligy lidských práv.

Novely zákona o zdravotních službách vrací například možnost dodatečného souhlasu s nucenou hospitalizací. Na tento souhlas budou mít nemocnice, ale i léčebny 24 hodin. Pokud pacienta přijmou kvůli jeho bezpečnosti na dobu kratší než osm hodin, pak takový podpis nepotřebují vůbec.

Přibude neoprávněných hospitalizací

Právnička Durajová se tak obává, že v léčebnách a nemocnicích přibudou vynucení pacienti. Někteří zde mohou skončit neoprávněně. Ze zákona totiž zřejmě zmizí podmínka bezprostřední nebezpečnosti pacienta před jeho hospitalizací. V novele je zakotvena jen podmínka ohrožování sebe a okolí „závažným“ způsobem.

Dále Liga upozorňuje na možnost žalob ze strany pacientů. To ale spoluautorka novely Alena Gajdůšková odmítá. „Novelu jsme chystali s právníky a pokud vím, tak je v souladu s mezinárodním právem i Ústavou ČR. Pokud ale vůči ní někdo vznesl výhradu, musíme to znovu prověřit. Ještě je čas vyladit rozpor v právních názorech," uvedla.

Dodatečný souhlas pacienta s hospitalizací si vyžádala Česká lékařská komora. "Změna je nutná, platný zákon v podstatě nařizuje žádat u každé hospitalizace bez souhlasu pacienta o povolení soud. To je nesmyslné," prohlásil viceprezident komory Zdeněk Mrozek.

"Čtyřiadvacetihodinová lhůta je akceptovatelná. Vemte si, kolik pacientů přivezou podnapilých, od nich nejsme schopni získat souhlas. Týká se to i lidí se silnými otřesy mozku, po traumatech nebo u akutních porodů," dodal.

Odborníci ale dál varují. "Z vlastní zkušenosti vím, jak lze dodatečný souhlas na pacientovi vynutit. Třeba hrozbou, že nebude mít vycházky,“ prozradil serveru Jan Jaroš z občanského sdružení Kolumbus, které sdružuje pacienty psychiatrie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…