Elektronizace dluhů soudům nepomohla. Pořád mají příliš papírování

11.07.2012 21:25

Stát musí řešit příliš mnoho dluhů fyzických osob. Jejich vymáhání měly ulehčit elektronické platební rozkazy. Těch je sice podáváno vysoké množství, ovšem většina případů se nakonec stejně řeší klasickým způsobem, který je pro úřady zdlouhavý.

Elektronizace dluhů soudům nepomohla. Pořád mají příliš papírování
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Některé dluhy si úřady mezi sebou neustále předávají. Není na to totiž dostatek pracovníků. Přitom pro stát jsou vymožené pohledávky výhodné – z každé se odvádí do státní kasy 20 procent DPH, které je odvedeno navíc nad dluh.

Problémy s dluhy mají ale i soudy. Valí se na ně množství návrhů na platební rozkazy, které elektronicky podávají věřitelé a inkasní společnosti – a jsou jich statisíce. „Nárůst agendy je enormní. Bez personálního posílení to bude katastrofa,“ napsala v deníku Soudce Jana Jurečková, soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1.

Opačně ale mluví bývalý viceprezident Soudcovské unie Tomáš Motl. „Nemám signál, že by dramaticky ubývaly od března spory o bagatelní pohledávky, respektive počty podávaných návrhů na platební rozkazy,“ uvedl pro deník Právo.

Přitom byly sníženy odměny u malých dluhů díky ministerské vyhlášce a přidal se k tomu i Ústavní soud. „Ze stanoviska Ústavního soudu z 29. března vyplývá, že výše odměny za náklady řízení by měla u bagatelní pohledávky být maximálně tak vysoká jako pohledávka samotná,“ doplnil Mottl.

Přesto ale soudům tloustnou šanony. Musejí totiž každý elektronický formulář v několika kopiích tisknout. I když jde o dluh například sto korun, případ může mít deset stran papíru. V letech 2009 až 2011 přišlo na okresní soudy 1,3 milionu elektronický návrhů na platební rozkaz. To činí přibližně 13 milionů listů papíru.

„Elektronické platební rozkazy nepřinesly ulehčení. Právní moci jich nabude stejně maximálně jen 30 procent, tedy stejně jako běžných platebních rozkazů. To znamená, že 70 procent věcí, v nichž byl vydán elektronický platební rozkaz, nakonec skončí u soudců, kteří je musí projednat a rozhodnout stejně jako běžné žaloby,“ sdělil deníku mluvčí ústeckého soudu Jan Tichý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…