"Komunistický papaláš" Čuba: Oni nás zlikvidovali! Lidem nic nescházelo

20.07.2012 21:59

Pátý díl seriálu „Jak žijí komunističtí papaláši“ věnoval deník Aha! někdejšímu předsedovi Agrokombinátu Slušovice Františku Čubovi. Přesně tam, kde kdysi vzkvétal socialistický zázrak, tedy ve Slušovicích, jsou dnes prázdné pláně. Obyvatelé vesnice tu mnohdy nemají ani práci. Podle místních tady byli lidé v osmdesátých letech mnohem spokojenější. „Skoro nic jim nescházelo,“ podotkla třeba v článku jedna obyvatelka.

"Komunistický papaláš" Čuba: Oni nás zlikvidovali! Lidem nic nescházelo
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Čuba ve své kanceláři

"Tam, kde kdysi byl Babylon, je holá pláň a příchozím tam vítr píseň hrává...Příchozí se ptá, kam zmizel ten ráj," chtělo by se parafrázovat slovy ze známé písně k tomu, jak to dnes vypadá ve Slušovicích. Deník Aha! ale na začátek svého článku zvolil zcela jiná slova.

 „Jen zrezivělé reklamy a chátrající typické socialistické budovy připomínají někdejší slávu Slušovic na Zlínsku. Na fenomén konce osmdesátých let zdejší už jen vzpomínají a při současné hospodářské krizi snadno podléhají nostalgii,“ popisuje totiž Aha! jihomoravské městečko.

Platili tady kartami, peníze měli u místní banky

A okamžitě k tomu také připisuje, co vše se ve Slušovicích pěstovalo či vyrábělo krom toho, že se tam vyvíjely a vyráběly první počítače u nás. Družstvo Slušovice totiž mělo neskutečně široký záběr. Kupříkladu tu vyrábělo přípravky proti hmyzu - ty se vyvážely například do Asie - jogurty, pneumatiky, pěstovala se zde kukuřice, vyvíjely se tu nové krmné směsi.

Podnik dovážel zahraniční zboží tuzexového typu, které pak Slušovičtí prodávali ve vlastních prodejnách Kvatro. „V každé okolní obci měli podnikovou prodejnu, kde členové družstva mohli platit kartou, peníze měli u místní Banky Slušovice,“ zmiňuje k tomu bulvární deník.

Kdo pracoval, dostával dost peněz

A dnes? „Nic už tady dneska není. Pracoval jsem v družstvu a měl jsem všeho dost. Když to tu zkrachovalo, snažil jsem se podnikat. Nastaly problémy, takže jsem toho musel nechat. Dnes jsem bez práce a jen se rozhlížím, co mi tu ještě připomíná ty staré dobré Slušovice,“ uvedl osmapadesátiletý místní rodák Vladislav Vajďák.

„Bylo to tu perfektní. Sami vidíte, že tu z toho nic nezbylo. A to je škoda. Lidé tu byli spokojenější, skoro nic jim nescházelo,“ zmínila pak pro list čtyřicetiletá Pavlína Langerová.

O tři roky starší Dalibor Střílka pak deníku prozradil, že dnes sice podniká, ale na ty „zlaté časy“ rád vzpomíná. „Aniž bych chtěl hanit současný systém, při pohledu na osmdesátá léta tu nic není,“ uvedl. „Kdo pracoval, dostával dost peněz. Škoda slov, je to nesrovnatelné,“ dodal Střílka.

Obdivovali, že spolupracujeme se šestnácti západními firmami

A co na to vše říká sám František Čuba? I jeho totiž Aha vyzpovídalo. „Ačkoliv mnozí lidé to říkají hanlivě, podařilo se nám vytvořit stát ve státě. Vytvořili jsme podmínky pro to, aby tu lidé mohli prožít život slušně a se všemi jistotami. Zajistili jsme totální péči o jejich potřeby,“ zmínil Čuba v  rozhovoru.

Podle něj ale k podnikání byly podmínky i v osmdesátých letech. „Neustále k nám jezdily exkurze a delegace. Obdivovali třeba naše stroje ze zahraničí, že spolupracujeme se šestnácti západními firmami, a říkali, že se pokusí o totéž. Mohli je mít, ale oni o tom prostě jen snili a nikdy své sny nerealizovali. Nevyužili podmínky, které už v těch osmdesátých letech byly,“ podotkl k tomu Čuba.

Jeho JZD, později Agrokombinát,  prý ale v té době nečerpalo žádné dotace, jen využívali možnosti, jaké v té doby byly.

Husák se divil: Toto vše bez dotací?

„Nedávno mi ale vyprávěl bývalý předseda vlády Lubomír Štrougal, že prezident Gustáv Husák si pravidelně podtrhával všechny zprávy o Slušovicích. Vždycky, když k němu Štrougal šel, podle poťukání holí Husákem poznal, že mu Slušovice leží v hlavě. A strašně se divil, že třeba zvýšily obrat o miliardu, ale nepotřebovaly k tomu dotace,“ poznamenal.

Prý ale později byl zájem na tom, aby byly Slušovice zlikvidovány. Hned několik státních orgánů proto družstvo proklepávalo, on sám si pak prošel desítkami výslechů. Jeden důležitý soud pak dokonce vyhrál.

„Jednou jsme měli podezření, že jsme sledováni, najali jsme si tedy jednoho experta. Ten v našem malém městě objevil hned čtrnáct aut, která patřila Bezpečnostní informační službě. Výsledkem takového zájmu státu byla nedúvěra zákazníků, neochota bank půjčit peníze,“ uzavřel Čuba s konstatováním, že nyní kandiduje za stranu Miloše Zemana v podzimních krajských volbách a pracovně se neustále věnuje problematice i budoucnosti zemědělství.

Měla tam pracovat i Miss ČR

Bulvární list k celému článku na téměř dvou stránkách otiskl i dobové fotografie. Na jedné z nich je třeba výrobna počítačů TNS, které měly dokonce barevné monitory, což v té době byl poměrně unikát.

A jedna perlička na závěr. Víte, že ve Slušovicích měla kdysi pracovat i první Miss ČR Ivana Christová? „V Cestovní kanceláři mládeže SSM končím a pravděpodobně od příštího měsíce nastoupím jako fotomodelka v JZD Agrokombinát Slušovice,“ řekla v roce 1989 Christová v jednom rozhovoru.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …