Osobnosti uvažují. Na Hrad by poslaly ženu, která napraví Klausovy škody

23.07.2012 8:37

Kdo by měl být příštím českým prezidentem? Z ankety serveru Lidovky.cz mezi známými českými osobnostmi vyplývá, že by to mohla být žena. Často zaznívá také názor, že by to měl být někdo, kdo napraví vnímaní prezidentského úřadu po deseti letech působení Václava Klause v úřadu. Mluví se o Elišce Wagnerové, Miroslavě Němcové nebo Táně Fischerové.

Osobnosti uvažují. Na Hrad by poslaly ženu, která napraví Klausovy škody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

V Česku je každým dnem blíže okamžik, kdy si občané přímo zvolí svou příští hlavu státu. Úmysl kandidovat na prezidentku potvrdila serveru ParlamentníListy.cz i herečka Táňa Fischerová, jejíž jméno se objevilo např. v anketě osobností, kterou nedávno vyhlásil deník MF Dnes. S prakticky totožnou anketou dnes přichází server Lidovky.cz a stojí za pozornost, že u osobností z akademické či kulturní sféry opět vítězí žena.

Jako žena má zdravý rozum

Ve čtyřicítce oslovených osobností velmi často zaznívá např. jméno někdejší ústavní soudkyně Elišky Wagnerové, které chce kandidovat do horní parlamentní komory s podporou Strany zelených. Jako prezidentku by ji ráda viděla např. dokumentaristka Olga Sommerová.

„Eliška Wagnerová. Nezadala si se zločineckou komunistickou stranou, není minulostí provázána s politickým establishmentem a bude taková i v budoucnosti. Je neúplatná, nepotřebuje se nikomu zavděčit, jedná podle svého svědomí. Má zdravý rozum, také proto, že je žena. Čestná,“ míní Sommerová. Stejný názor zastává např. krajinný ekolog Antonín Buček.

Zaznívají ale i jména dalších žen jako předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, o které mluví ekonom a politik Petr Robejšek nebo bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Tu by na Hradě rád viděl jazzový pianista, hudební skladatel Emil Viklický.

Někdo, kdo napraví Klausovy škody

Sluší se dodat, že oslovené osobnosti se často shodují ještě v jedné věci. Prezidentem by se měl stát někdo, kdo napraví obraz této instituce po deseti letech působení Václava Klause. Jasně to vyjádřil např. někdejší rektor Masarykovy univerzity a senátor Jiří Zlatuška.

„Upřímně řečeno v termínech „ideální nástupce Václava Klause“ přemýšlet neumím, jako prezidenta země, v níž žiji, ho považuji za čiročirou ostudu. Nástupcem, za něhož bych se obdobně styděl, by byl L. Jakl, J. Bobošíková či M. Zeman. Raději bych měl prezidenta působícího v kontinuitě s Masarykem a Havlem, občansky profilovanou osobnost sloužící zemi, ne vlastním komplexům. Takových osobností, které mají za sebou i nezanedbatelnou historii veřejného působení, u nás není málo. V otázce zahrnutá „reálnost“ ucházení se o úřad ve všelidové volbě však znamená i peníze na kampaň, což takto krátce před volbami už moc šancí nedává, uzavírá bývalý senátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…