Češi byli v Evropě nejspořivější. Pak se to změnilo, vyprávěla analytička

07.08.2012 18:58

Podle slov analytičky České statistického úřadu (ČSÚ) Drahomíry Dubské bývali Češi nejspořivějším národem v Evropě. Změna ale nastala kolem roku 2000, kdy se úspory začaly ztenčovat a lidé více utráceli.

Češi byli v Evropě nejspořivější. Pak se to změnilo, vyprávěla analytička
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

„Češi byli nejspořivějším národem v Evropě. Ale už někdy okolo roku 2000 se začala tzv. míra úspor, což je poměr objemu úspor k jejich příjmům, podstatně tenčit, a byla dokonce na polovině evropského průměru. To, že lidé dávali přednost spotřebě na úkor toho, že neodkládali peníze na stranu, bylo zcela evidentní,“ popisovala v Impulsech Václava Moravce analytička Drahomíra Dubská.

Následně českým domácnostem uškodila hospodářská krize. „České domácnosti v roce 2010 a 2011 jednoznačně začaly trpět tím, jak se vyvíjí ekonomika. Trpěly tak pokud jde o příjmy,“ dodala. Právě hodnota příjmů se podle jejích slov zhoršila.

Přitom je Česká republika na tom dobře, co se týče ohrožení příjmovou chudobou. „Ohrožení příjmovou chudobou je v České republice dlouhodobě vůbec nejnižší ze všech zemí EU 27, což je samozřejmě velmi pozitivní zpráva,“ připustila na jednu stranu Dubská.

Poukázala ale na metodiku, pomocí níž se to určuje. „Ohroženost příjmovou chudobou se měří podle takzvaného 60procentního mediánu, což je určitá hranice,“ uvedla. „Ale stačí zcela nepatrný posun, kdybyste tu hranici zvednul na 70 procent, což je docela malý rozdíl,“ varovala.

V takovém případě by se čísla radikálně změnila. Analytička uvedla i původní a následná čísla. „10,7 procent žen, 8,9 procent mužů. Pak ale už 18,5 procenta žen a 14,6 procenta mužů. A co je samozřejmě největší riziko, jednotlivci nad 65 let, to znamená důchodci, staří lidé. Jich by už nebylo ohroženou chudobou jen 17,2 procenta jako teď, ale v podstatě polovina,“ dodala.

Podle jejího názoru z toho vyplývá, že je velké množství lidí těsně u hranice příjmové chudoby. „Pokud jde o skupinu obyvatel ohrožených chudobou, tak je v podstatě daná tou metodikou a stačí docela málo. Třeba se může změnit metodika a hned nebude Česká republika na tak úžasném prvním místě v Evropě,“ uzavřela Dubská.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…