Je to všeobecný trend, obhajoval v ČT sockartu Drábkův náměstek

07.08.2012 23:03

Příjemci sociální dávek by si měli začít zvykat na tzv. sKartu. Zatím to totiž nevypadá, že by ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo názor. Přitom kartu kritizuje i ombudsman, kterému vadí například to, že karta bude povinná. Přitom slepci mohou jen těžko vybírat peníze z bankomatů.

Je to všeobecný trend, obhajoval v ČT sockartu Drábkův náměstek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek

„Lidé se mohou zvolit, jakým způsobem budou vybírat dávky,“ hájil sKartu v Událostech, komentářích náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška. Peníze si budou moci vybrat prostřednictvím bankomatu, v obchodě s terminálem nebo platebním příkazem. Jednorázový výběr bude zdarma, jakékoli další nakládání s penězi ale už bude zpoplatněno.

„Pakliže chcete nějaké nadstandardní služby, pak stejně jako za každou jinou nadstandardní službu si zaplatíte,“ vysvětloval Šiška. Pokud si tedy senior bude chtít nechat poslat peníze složenkou, už si připlatí, neboť to bude služba České pošty.

Vybírání dávek není jako chození do krámu

„Když jdete na úřad, taky tam nemůžete chodit jako do krámu, taky tam jdete jenom jednou,“ bránil se dál náměstek. Ombudsman i v tomto vidí problém.

Podle vedoucí právního odboru kanceláře ombudsmana Kateřiny Valachové totiž není zaručeno, že na všech 65 tisících terminálech bude sKarta přijímána. Na to Šiška opáčil, že přijímána bude, protože její systém je stejný jako u platebních karet.

Jenže i to je problém. Na menších vesnicích totiž terminály nejsou. „Zkoušel jste tam platit platební kartou?“ pustila se do náměstka i moderátorka Daniela Drtinová. Ten však dále opakoval, že s výběrem peněz nebude problém. U přibližně 10 až 20 tisíc lidí by se vyskytnout mohl, na je však ministerstvo připraveno, aby i oni mohli vybírat dávky bezplatně.

„Jde o systémovou změnu, kdy i stát musí spořit,“ vysvětloval důvod elektronizace Šiška. „Toto řešení je výhodné, protože je zdarma,“ dodal. Peníze na tvorbu systému totiž budou pocházet od České spořitelny, pod niž budou sKarty spadat. Kritici však poukazují na to, že to pro ni stejně bude dobrý „byznys“. To je podle Šišky v pořádku – když banka vydělá na tom, že u sebe bude mít určitou dobu dávky, ale občany o peníze nijak neobere, bude to v pořádku.

„Spousta lidí neumí s platební kartou,“ pokračovala ale Valachová. „To všechno jsou věci, se kterými se musí senioři a postižení vypořádat, přestože nezneužívají dávky,“ stěžovala si.

Navíc se ombudsman obává ještě zneužití soukromých údajů. Karta totiž bude i průkazem, ministerstvo nijak neplánuje oddělit tyto dvě funkce. „Nevidím důvod, proč se paní u pokladny má dozvědět o formě postižení daného občana,“ kritizovala Valachová.

To ale Šiška odmítl. Na kartě prý takto konkrétní údaje nebudou. „Sdílení funkcí průkazů je všeobecný trend,“ uzavřel.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…