Nový český velvyslanec při EU chce stmelovat vládní strany

08.08.2012 16:38

Nastupující velvyslanec při EU Martin Povejšil očekává, že bude hrát stmelovací roli mezi koaličními stranami TOP 09 a ODS, které mají rozdílné pohledy na míru další integrace unie. V rozhovoru s ČTK Povejšil řekl, že jejich debatu ale nehodlá kormidlovat. Je připraven prosazovat politiku vlády, ať je jakákoli. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) před časem uvedl, že vládu kvůli EU může čekat velký koaliční spor.

Nový český velvyslanec při EU chce stmelovat vládní strany
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Podle TOP 09 by měla ČR zůstat v "tvrdém jádru" EU, neboť opačný přístup zemi poškodí, ODS je však k dalšímu prohlubování integrace v politické, ekonomické a fiskální oblasti zdrženlivá. "Jako představitel při EU budu hrát integrující roli mezi póly vnitropolitické diskuse. Ale nebudu to já, kdo bude debatu řídit, ovlivňovat nebo jakkoli sabotovat," uvedl Povejšil. Podle něj se na tom, jak se ČR k vývoji v EU postaví, musí dohodnout vláda.

Existuje několik rovin integrace. Motorem je Německo a Francie

Povejšil si nemyslí, že potenciální vznik politické unie, která by mohla být jednou z odpovědí na současnou finanční krizi, je běh na krátkou trať. Nevnímá, že by nyní byla v členských zemích EU jednoznačná objednávka politické unie.

Podle něj lze těžko říct, jaké země mohou být považovány za jádro EU. "Neumím pojmenovat, co to je jádrová Evropa. Nedá se jasně definovat, kolem čeho by taková jádrová politika mohla vzniknout," míní. Již nyní existuje několik rovin integrace, na níž se ne vždy podílejí všichni členové. "Euro je jednou z rovin, Schengen další, nepochybně se jich dá najít mnohem víc," míní. Má se za to, že motorem integrace jsou Německo a Francie.

Z ESM se může stát jakási konsolidační banka nebo agentura

Česko se například spolu s Británii odmítlo podílet na fiskálním paktu EU, kterým se zbylí unijní členové zavázali dodržovat přísná rozpočtová pravidla. Mají zabránit dalšímu zadlužování a opakování krize, v níž je zadlužené Řecko. To, že ČR v paktu zatím není, nevidí Povejšil dramaticky: "Podstatné je, že celý pakt je otevřeným projektem, a to, že země, které se nerozhodly k podpisu, že jim nestojí nic v cestě se k tomu přidat".

Povejšil dále hovořil o Evropském stabilizačním mechanismu (ESM). Uvedl, že se může vyvinout v jakousi konsolidační banku, agenturu či banku eurozóny, přes kterou by se mohl "koupit" určitý čas na konsolidaci zemí, které to potřebují. "To je celkem racionální způsob, jak se vypořádat s částí problému. Ale není to krok, který by řešil všechny problémy, zejména se netýká debaty o potenciálním vzniku politické unie," upozornil.

Vzhledem k problémům v EU se podle Povejšila nyní nedá čekat, že by vláda udala datum vstupu do eurozóny. "Nikdo nás v tuto chvíli ani neponouká, abychom za rok, za dva roky si stanovili nějaký horizont... podle mého soudu to není na pořadu dne," podotkl s tím, že to považuje za logické a správné.

Povejšil (1961) na misi EU přechází z velvyslanecké pozice při NATO. Nahradí Milenu Vicenovou. Úřadovat začne 1. září, personální otřesy nechystá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …