Senát odmítl církevní instituce. Vrací se k poslancům

15.08.2012 20:07

Senát podle očekávání vrátil zákon o církevních restitucích do Poslanecké sněmovny. Premiér Petr Nečas včas již dříve avizoval, že poslanci se pokusí Senát přehlasovat, pokud jich najdou alespoň 101.

Senát odmítl církevní instituce. Vrací se k poslancům
Foto: Hans Štembera
Popisek: V Senátu se projednávalo schválení zákona o církevních restitucích

Po celodenním projednávání zákona o církevních restitucích ho senátoři odmítli. Postavilo se proti němu 43 ze 77. Premiér Petr Nečas však věří, že poslanci zákon přesto protlačí. Potřeboval by jich ale minimálně 101, přičemž při červencovém hlasování jich měl jen 93.

Kritici pocházeli především z řad sociálních demokratů. Ti zákonu často vyčítali, že způsobí neústavní nerovnost mezi restituenty. Navíc jim vadí finanční kompenzace za ostatní majetek, která je prý o 54 miliard korun nadhodnocená. 

Navíc opozice kritizuje i celkový rozsah majetku, který se má církvím vrátit. Bojí se totiž, že se prolomí hranice 25. února 1948.

 

„Za co, Bože, trestáš tento prostý lid? Za to, že jste občané volili TOP 09 a Starosty?“ ptal se například Vladimír Dryml z ČSSD. „Komu bude pan Kalousek nyní posílat své složenky, protože půjde o zadlužení šesti tisíci Kč na hlavu každého občana této země? A ví vůbec pan Kalousek, že na to tento stát nemá?“ dodal.

Do diskusí se ale zapojil například i Jiří Čunek. "Pozorně poslouchám celý den rozpravu a nenašel se jediný senátor či senátorka, který by řekl, že církevní restituce nemají být. Všichni řekli, že v nějaké formě mají být," prohlásil.

Zákon počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu svého historického majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Musely by prokázat, že na majetek mají nárok a že jim byl zabrán mezi 25. únorem 1948 a 1. lednem 1990.

Za nemovitosti, které náleží obcím, krajům nebo soukromníkům, mají církve získat náhradu 59 miliard korun během 30 let, tedy dvě miliardy ročně. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních ve výši zhruba půldruhé miliardy korun ročně. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…