Vláda už nebude dětem platit pastelky a další školní pomůcky

16.08.2012 10:35

V rámci „nutných úspor“ Ministerstvo školství rozhodlo, že od školního roku 2012/2013 bude zrušeno tak zvané „pastelkovné“. Tento příspěvek byl dosud 800 korun na jednoho žáka a dostávaly ho školy. Jedná se tak o další zátěž pro školy a rodiče.

Vláda už nebude dětem platit pastelky a další školní pomůcky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euro

„Informace zní velmi jednoduše, ale je to další tvrdá rána pro všechny ředitele škol a samozřejmě i rodiče,“ říká komunistická poslankyně Gabriela Hubáčková. Jak říká, učitelé budou muset najít peníze jinde a větší částkou se budou muset angažovat i rodiče. Tyto prostředky nejenže alespoň malou částkou pokrývaly potřeby žáků, ale byly používány zejména na věci, které se nepřesouvají do vyšších ročníků.

„Prvňáčci měli například to privilegium, že dostali nové učebnice a mohli si je nechat. Pro vyšší ročníky se ze zbylých prostředků pořizovaly pomůcky jako pracovní sešity, rýsovací potřeby a další,“ připomíná poslankyně.

Ministerstvo peníze školám sebralo, povinnosti jim nechalo

Tímto krokem byla podle poslankyně zrušena poslední úleva zřizovatelům škol. „Upozorňuji, že podle zákona ředitelé přesto musí prvňáčkům poskytnout veškeré učebnice – nové a zdarma!“ varuje Hubáčková. Aby to ale mohli zajistit, budou prý muset hledat další úspory jinde. „Ale kde?“ ptá se poslankyně

Gabriela Hubáčková zároveň upozorňuje, že školy přitom mají povinnost obnovovat učebnice nebo dokonce zavádět nové metody vyučování s použitím interaktivních pomůcek. Varuje, že školství nemůže fungovat jen na základě sponzorských darů, nebo v rámci podnikatelských projektů. „Kolik by se asi nakoupilo pomůcek za zpackané státní maturity?“ zvažuje poslankyně

Naše školství bylo na špičce, vláda prý o vzdělání národa nestojí a ničí ho

„Postrádám školství, které by patřilo, tak jako dříve, ke světové špičce. Jednotné učebnice, pomůcky zdarma, zájmové kroužky zdarma,“ říká poslankyně. Jak připomíná, nešlo o nic zbytečného. Právě to podle ní pomáhalo zajistit dětem a studentům rovný přístup ke vzdělání, bez ohledu na majetnost jejich rodičů. „Lze říci, že „pastelkovné“ bylo posledním pozůstatkem této doby a tohoto přístupu. A nyní má skončit i tato mizivá podpora,“ kritizuje poslankyně.

Zároveň připomíná, že naštěstí existují někteří osvícení primátoři, kteří poskytnou školám tuto částku ze svého rozpočtu. „To si ale mohou dovolit spíše větší města, méně už malé obce,“ varuje Hubáčková.

Od této vlády už ani poslankyně nečeká pochopení, že kvalita vzdělání budoucí generace je důležitější než aktuální rozpočtové problémy. „Kladu si však otázku: Jak dlouho ještě bude tato vláda a jednotlivá ministerstva přesouvat další a další náklady na kraje, města a obce? A rovnou na ni i odpovídám: Tak dlouho, dokud si to necháme líbit," upozorňuje komunistická poslankyně. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…