Doktor má být 101. hlasem pro restituce. Zradí jiní z koalice, zní ze sněmovny

17.08.2012 8:03

Pokud všichni členové vládní koalice v září zvednou pro církevní restituce ruku, mají prý vyhráno. Podporu jim totiž slíbil i bývalý poslanec za ODS a nyní člen strany Jihočeši.cz Michal Doktor, informoval v pátek deník Právo. Jak ale zjišťovaly ParlamentníListy.cz, opozice o poslušnosti všech koaličních poslanců velice pochybuje.

Doktor má být 101. hlasem pro restituce. Zradí jiní z koalice, zní ze sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Doktor

Zatímco k prvnímu schválení potřebovala Poslanecká sněmovna prostou většinu přítomných hlasů (zákon byl schválen většinou 89 hlasů), po návratu ze Senátu je ke schválení zákona zapotřebí většiny všech poslanců, tedy minimálně 101 mandátů.

"Koalice může spíše počítat s mou podporou. Je to v souladu s postojem regionálního politického hnutí Jihočeši.cz,“ řekl Doktor Právu. A přínos církevních restitucí podle Doktora? Daňový poplatník podle něj ve výsledku ušetří. "Vyčítám vládě, že vede naprosto idiotickou kampaň, protože debata se vede o vydání majetku církvím a už se nemluví o tom, že součástí toho konceptu je odluka církví od státu, neboli, že církevní kněží přestanou být státními úředníky. Tedy mnou placeným úředníky,“ rozčiluje se.

Doktor opustil ODS kvůli Martinovi Kubovi, který byl loňský rok v listopadu zvolen ministrem průmyslu a obchodu. Doktor se cítil dotčen tím, že si na něj premiér Petr Nečas nevzpomněl a tak se rozhodl přejít k politické iniciativě Jihočeši.cz. Kromě hlasu bývalého občanského demokrata se může koalice spolehout i na dva členy Věcí veřejných, Josefa Dobeše a Milana Šťovíčka. Oba dva totiž i s bývalým členem ODS Pavlem Bémem chyběli při červencovém hlasování a ruku pro restituce nezvedli. Ke svému hlasování se nechtěli vyjadřovat, Bém má ale podle svých slov vlastní pevný názor, za kterým si stojí. Jaký je to názor, ale ještě nikomu nesdělil.

Jaká je nálada ve sněmovně nyní, se ptaly poslanců i ParlamentníListy.cz.

Komunistický poslanec je plný víry v rozumnost poslanců i prezidenta

Poslance Vladimíra Koníčka, experta KSČM pro církevní záležitosti, zastihly ParlamentníListy.cz „na maltě“. Jak se ukázalo, nešlo o proslulý relaxační ostrov, ale jak řekl poslanec, o poctivý písek, cement a vodu, protože pracoval na opravě domku v Uherském Hradišti.

„Věřím a chci věřit, že sněmovna ten zákon po jeho návratu ze Senátu neschválí,“ řekl Koníček. O tom, že Senát návrh zákona zamítne, prý nepochyboval ani okamžik. „Věřím také, že se v těch stranách najdou rozumní poslanci, kteří ten zákon nepodpoří,“ konstatoval. Věří dokonce, že i mezi členy klubu TOP 09 se mohou najít poslanci, kteří pro to ruku nezvednou. „Jsou přece mezi nimi i starostové,“ dodal.

Koalice je si vítězstvím jista, opozice o její jistotě pochybuje

Nezařazený poslanec Viktor Paggio (NEZ / LIDEM) je přesvědčen, že koalice dohromady potřebnou většinu těch 101 hlasů dá. „Já osobně setrvávám na stejné pozici jako dříve, takže zákon podpořím,“ konstatoval poslanec.

„Přiznám se, že v tuto chvíli nemám ani tušení,“ říká pro ParlamentníListy.cz sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml, který navíc zná své bývalé kolegy z Věcí veřejných a dnešní LIDEM. „Já bych to v tuto chvíli viděl 50 na 50, vyjadřuje stav nejistoty Stanislav Huml. Pokud jde o poslance Lidem, je Stanislav Huml spíše přesvědčen, že zákon podpoří. „I kdyby měli nějaké výhrady, tak jsou tak zavázáni, že pro něj tu ruku zvednou,“ dodává.

Zato razantní „ano“, které vyslovil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura, nenechává nikoho na pochybách, že je přesvědčen o jednotě svého poslaneckého klubu. „Vůbec o tom nepochybuji,“ dodal.

„Bude to podle mého o prsa,“ říká poslanec za Věci veřejné Michal Babák. „Vzhledem k tomu, že určité tenze jsou patrné i v klubu ODS, může se stát, že koalice těch 101 lidí nesežene a zákon tím pádem neprojde,“ dodává redakci Babák, který se původně jako finanční expert VV účastnil jednání ve společné komisi státu a církve tehdy ještě jako člen vládní koalice.

Pane prezidente, co s tím „fantem“ uděláte?

V případě, že sněmovna přehlasuje Senát a zákon v září opět schválí, vede další cesta této normy k prezidentovi. Ten má celkem tři možnosti. Zákon podepsat, zákon vetovat, takže by se opět vrátil do sněmovny, anebo se zachovat jako příslovečná „chytrá horákyně“, tedy zákon nepodepsat, ale bez svého podpisu ho poslat dál, čímž mu umožní vstoupit v platnost. Redakci zajímal postoj poslanců i z tohoto úhlu pohledu.

„Věřím, že zákon neprojde ani sněmovnou,“ říká komunista Vladimír Koníček. Kdyby prý však zákon sněmovnou přece jen prošel, věří, že to bude prezident vetovat. „Věřím i tomu, že ti koaliční poslanci, kteří dají na jeho názor, by ten zákon po jeho vetu nemuseli podpořit,“ dodal pro ParlamentníListy.cz.

„Pan prezident se k tomu zatím ještě nijak konkrétně nevyjadřoval, ale může se stát, že si bude chtít „odfajfkovat“ jednu položku, že narovnání s církvemi bylo vyřešeno za jeho působení,“ říká Michal Babák. „Já se obávám, že prezident ten zákon sice nepodepíše, ale pošle ho dál, čímž ho uvede do života,“ dodává poslanec.

Pan prezident je přemýšlivý, využije své právo veta, tvrdí Huml

Pokud se bude pan prezident chovat kontinuálně, bude ten zákon vetovat,“ říká Stanislav Huml. Je proto přesvědčen, že pan prezident využije právě své právo veta. „On je takový přemýšlivý člověk,“ dodává Huml.

Zbyněk Stanjura se k očekávanému rozhodnutí prezidenta zatím nechtěl vyjadřovat. „Je to ještě příliš předčasné,“ konstatoval. „Počkejme si na výsledek ve sněmovně, a pak teprve můžeme uvažovat o tom, jak se rozhodne pan prezident,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Zbyněk Stanjura.

Ani jeho koaliční kolega, Viktor Paggio z LIDEM, se k úvahám o prezidentově podpisu vyjadřovat nechtěl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká, ane

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…