My máme mafiány ve věznicích. A co vy? Ptá se slovenský exministr

19.08.2012 13:33

Nedělních Otázek Václava Moravce se zůčasnil ministr vnitra Jan Kubice, poslanec za ČSSD Jeroným Tejc a bývalý slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic. Hlavním tématem byla korupce a boj s ní. Podle Lipšice umí na Slovensku s korupcí zatočit lépe než u nás.

My máme mafiány ve věznicích. A co vy? Ptá se slovenský exministr
Foto: tan
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

"My máme ve věznicích všechny představitele podvětí," říká Lipšic. Ve věznicích jsou podle něho proto, protože si na Slovensku zřídili speciální soudy, které závažné kauzy řeší. Problém totiž spočíval v tom, že když se kauza propojená s politiky nebo vlivnými podnikateli dostala k normálnímu soudu, hrozilo, že je na ně soudce napojený.

"Potřebujete ty nejlepší soudce a prokurátory. U nás prošli tím nejpečlivějším proveřením. Pracovním, osobním, aby nebyli vydíratelní. Detailní prošetřování trvalo půl roku," dodal. Ale charakter všech zúčastněných je podle ministra ten nejdůležitější aspekt.

"Znám výborné soudce a prokurátory, ale ti s kauzami manipulují a to je problém. Nejvíce si proto vážím charakteru," řekl V ČT. Speciální soudy jsou tak podle Lipšice potřeba a pomohly by i v České republice.

Ministr Kubice už podle svých slov v roce 95 navrhl zřídit speciální instituce, které by organizovaný zločin vyšetřovaly. "Byl bych tedy tím posledním, kdo by proti jejich vzniku protestoval," řekl.

"Kdybychom zřídili korupční soud jako je na Slovensku, umím si představit, že do čela se dostanou právě ti, co budou věci zametat pod koberec," řekl Tejc s tím, že je pro to, aby se závažné kauzy řešily na úrovni krajských soudů. "Na ty nejzávažnější kauzy musíme vytvořit specializovaný orgán," domnívá se. Podle něj by se měl skládat z těch nejlepších policistů a státních zástupců. Takováto elitní složka by byla podle Tejce v České republice určitě zapotřebí a účinnější, než speciální soudy.

Kalousek umí překvapit i mile

Kromě toho na Slovensku přijali zákonodárci také zákon o původu majetku. Sám Lipšic ale uznal, že jeho vznik byl problematický. "Nejefektnější protikorupční opatření jsou často kontroverzní," přiznal. Tejc připomněl podobný návrh, se kterým přišel ministr fianncí Miroslav Kalusek. "Pan Kalousek mě vždy překvapí nemile, ale před rokem mě překvapil mile. Předložil totiž návrh o registru účtů, ten ale neprošel. Byla proti němu pravice a také pan Kubice," řekl s tím, že momentálně musí podle něj policisté při prošetřování kauz účty dohledávat složitě, trvá jim to déle a vynakládá se víc prostředků.

"Mnohdy dojde k tomu, že dotyčný stačí peníze přelét z jednoho účtu na druhý a opět se na nic nepřijde," dodal Tejc. "Důvodů proč nebyl přijat bylo více," oponoval Kubice. Sám na návrhu viděl několik nedostatků.

"Jedním z nich bylo, že by stál čtvrt miliardy korun. Ale ano, přiznávám, argument s časem je důležitý. Znovu bych pro něj tedy hlasoval, ale registr by musel být perfektně zabezpečen," uznal ministr. Ten bude mít pro zákon šanci hlasovat ještě jednou. "Určitě zákon předložíme po úpravě znovu," slibuje Tejc.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…