Politici si chtějí na restitucích nahrabat, naznačuje komentátor

03.09.2012 16:49

Komentátor Jan Štern ve svém komentáři uveřejněném na blogu Aktuálně.cz jednoznačně odsuzuje návrh současné vlády na majetkové vyrovnání s církvemi, přičemž se odvolává například na argumenty ČSSD, a klade si otázku, komu má tento "paskvil" posloužit. Přitom ovšem nezpochybňuje restituce jako takové.

Politici si chtějí na restitucích nahrabat, naznačuje komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Navrátit ukradený majetek je podle Šterna zcela jednoznačně správná věc, ovšem způsob, jakým to chce vláda premiéra Petra Nečase (ODS) provést je podle názoru komentátora špatný, protože počítá s tím, že církve budou mít právo s majetkem disponovat absolutně volně, tedy ho i prodávat. To je však něco zcela nového. Za Rakouska - Uherska i za První republiky to nebylo možné. Své k tomu musel říci i stát. Štern připomíná, že na tuto skutečnost upozornil například místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Hrozí porušování ústavy

Problém je podle Šterna i ve finančních kompenzacích, které mají být církvím propláceny příštích třicet let za majetek, který nemohl být vrácen nebo ho církev nemohla užívat. Restituenti z devadesátých let mohli přitom zažádat jen o kompenzace za majetek, který nemohl být vrácen, o kompenzacích za nemožnost užívání nebyla před dvaceti lety řeč. Jenže to zvýhodňuje restituenty na úkor druhých, což je protiústavní. Nehledě na to, že kompenzace za majetek, který nemohl být vrácen, jsou vypočítávány ze současných cen, zatímco restituentům z počátku devadesátých let byla tato kompenzace vypočítána z cen roku 1948.

K dovršení všeho zlého podle autora opravdu hrozí, že by mohlo dojít k prolomení Benešových dekretů, a to díky 260 tisícům hektarům půdy, o jejichž znárodnění bylo rozhodnuto ještě v roce 1947, ale došlo k němu až po komunistickém puči v roce 1948. Současná vláda ale počítá s tím, že tuto půdu do restitucí zahrne, čímž v podstatě otevírá cestu dalším restituentům.

"Proč nás vůbec vláda a koalice tahá do takového maléru? Proč do zákona o restituci církevního majetku nedá vláda blokaci tohoto majetku státem, co se prodeje třetí osobě týče? Vždyť to je jedna větička v zákoně. Proč tam za každou cenu vláda cpe problematický majetek vyvlastněný zákonem z roku 1947? Je snad za tím tak silná potřeba církvi vynahradit minulé křivdy? O tom velice pochybuji. Daleko spíš jsou za tím dohody o prodeji konkrétních majetků, až restituce projde, dnes už zformovaným osobám a skupinám za pakatel a z toho plynoucí obrovské provize politikům," spekuluje Štern.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…