"Létající cirkus" pokračuje. Europoslanci dál budou jezdit do Štrasburku

06.09.2012 17:40

Podle tajemníka europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů Jana Křeliny se stahují mraky nad možnými úsporami, které před rokem na podnět právě reformistické frakce schválil Evropský parlament. Evropský soudní dvůr v předběžné expertize naznačil, že jakékoliv omezení neustálého stěhování europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem bude považovat za nelegální.

"Létající cirkus" pokračuje. Europoslanci dál budou jezdit do Štrasburku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil

Ačkoli je těžištěm práce Evropského parlamentu bruselské sídlo, mají poslanci podle základních smluv o EU povinnost dvanáctkrát ročně zasedat ve čtyři sta kilometrů vzdáleném Štrasburku. Toto ustanovení může být změněno pouze jednomyslným rozhodnutím sedmadvacítky.

Parlament si stanovuje svůj vlastní pracovní kalendář, proto v březnu 2011 přijal v tajném hlasování návrh skupiny EKR, aby se dvě podzimní zasedání v jednom měsíci spojila do jednoho, s nutnou jednodenní přestávkou. Tím by bylo ustanovení o stěhování alespoň zmírněno. Rozhodnutí Evropského parlamentu však bylo okamžitě napadeno u Evropského soudního dvora, a to Francií a Lucemburskem, které na archaické zásadě trvají. Generální advokát ESD ve čtvrtek 6. září zveřejnil stanovisko, podle kterého je kalendář schválený parlamentem označován za neslučitelný se základními smlouvami EU.

Konečný verdikt soudu se očekává ještě letos na podzim a soud se odborným stanoviskem generálního advokáta obvykle řídí. Europoslanci ODS, která je součástí frakce EKR, nyní žádají Evropský soudní dvůr, aby upřednostnil zdravý rozum a zájem daňových poplatníků z celé Evropy před úzkými zájmy několika štrasburských hoteliérů.

„Stěhování europoslanců, tisíců úředníků a tun papírů nás každý měsíc přijde na půl miliardy korun a 1600 tun CO2,“ uvedl místopředseda frakce EKR Jan Zahradil. Štrasburk jako sídlo institucí měl podle něj možná velkou symbolickou váhu před padesáti lety, dnes je ale situace zcela jiná.  

„Chtěli jsme v dobré víře šetřit čas a peníze a možná i objevit vůli o nesmyslném stěhování dále jednat. Většina europoslanců se nakonec přiklonila na naši stranu, ale bohužel se ukazuje, že hradba unijní byrokracie je neprůstřelná,“ konstatuje Zahradil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…