Organizátoři „předváděček“ mají novou fintu na zákazníky

14.09.2012 13:55

Lidé by si na předváděcích akcích měli dávat ještě větší pozor. Organizátoři objevili nový trik, jak obejít novelu občanského zákoníku a znesnadnit zákazníkům odstoupení od kupní smlouvy. Upozorňuje na to spotřebitelský časopis dTest. Na předváděcích akcích je hlavně seniorům prodáváno často předražené zboží. Prodejci podle České obchodní inspekce také klamou zákazníky a používají agresivní praktiky prodeje.

Organizátoři „předváděček“ mají novou fintu na zákazníky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

Novela občanského zákoníku, jež začala platit letos v květnu, odstranila obchodníky zneužívanou výjimku o sjednání osobní návštěvy. Obchodníci na předváděcích akcích a podomní prodejci pomocí této výjimky spotřebitele zbavovali možnosti odstoupit od smlouvy ve lhůtě 14 dnů.

Pokud je zboží opraveno nebo upraveno, nelze od smlouvy odstoupit

Právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička ale upozornil, že zákonodárci zároveň zavedli novou výjimkou, která se vztahuje pouze na opraváře. Nově proto platí, že pokud je zboží opraveno nebo upraveno v místě určeném spotřebitelem, tak nelze od smlouvy odstoupit. V ostatních případech je zákazník chráněn čtrnáctidenní lhůtou.

Obchodníci si tak na předváděcích akcích už nesjednávají návštěvy u spotřebitele, které jsou často fiktivní, zákazníka ale nechávají podepsat kromě kupní smlouvy i smlouvu o úpravě a opravě zakoupených věcí. "Samozřejmě nic neopravují a spoléhají, že se schovají za výjimku a nebudou muset spotřebiteli vracet peníze. Nemají ale pravdu, neboť smlouva nebo její část, která obchází zákon, je neplatná," podotkl Borovička.

Senioři, kteří nemají hotovost, na předváděcích akcích podepisují i úvěrové a rozhodčí smlouvy. Také od těchto smluv je podle Borovičky možné odstoupit, protože zanikají spolu se smlouvami o koupi. Spotřebitelé to ale musí oznámit úvěrové společnosti.

Inspekce přišla na agresivní obchodní praktiky. Upozorňuje i na neposkytování informací o reklamacích

ČOI letos zjistila závady na dvou třetinách kontrolovaných předváděcích akcí. Nejčastějším porušením zákona na předváděcích akcích zůstává používání nekalých obchodních praktik, včetně těch agresivních. "Přetrvávají i nedostatky v poskytování informací o podmínkách uplatnění práva z odpovědnosti za vady prodané věci, včetně podmínek pro uplatnění rozporu s kupní smlouvou a samotném reklamačním řízení," uvedla mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

Podle ČOI výsledky kontrol opakovaně potvrzují, že obchody uzavírané mimo prostory obvyklé k podnikání nadále patří k nejproblematičtějším formám prodeje na území České republiky. Četné stížnosti současně svědčí o tom, že přes veškeré mediální aktivity a upozornění ČOI zájem o ně neklesá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

11:12 Půlku vám sežerou. Český řidič po natankování uvidí rudě

Ceny pohonných hmot za poslední měsíc rostou a rostou. Pojďme se podívat, proč tomu tak je, zda se r…