Kvůli krokům vlády se mnoho lidí propadne do chudoby, bojí se starosta Hlučína

17.09.2012 13:15

ROZHOVOR I patnáctitisícový Hlučín na Opavsku, jehož starostou je od listopadu 2010 člen ČSSD Pavol Kubuš, pociťuje dopady vládních reforem. A to nijak pozitivně, jak nám vysvětlil starosta, který ostatně není na hlučínské radnici žádným nováčkem. V letech 2002- 2006 zde zastával post místostarosty, poté byl čtyři roky poslancem Poslanecké sněmovny...

Kvůli krokům vlády se mnoho lidí propadne do chudoby, bojí se starosta Hlučína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Starosta Hlučína Pavol Kubuš

Pane starosto, obavu o schopnosti vlády dostát svým slibům jste vyjádřil již na začátku roku. Jak byste hodnotil s odstupem času dopad reforem na obyvatele Hlučína?

Odstup šesti měsíců je dle mého názoru pro hodnocení dopadu reforem krátký. Jedno vím ale určitě: z pohledu občanů nedošlo k žádnému posunu k lepšímu. Trendem je  zvyšování nezaměstnanosti, zdražení životních potřeb a v mnoha případech snižování platů zaměstnanců.

Poslanecké sněmovně se nepodařilo přehlasovat veto Senátu při schvalování zvýšení DPH. Kabinet se tak rozhodl návrh na zvýšení DPH ve stejném znění spojit s hlasováním o důvěře vládě. Jak podle Vás hlasování dopadne? A jak tzv. stabilizační balíček, jehož je zvýšení DPH součástí, vnímáte Vy osobně?

Jak dopadne hlasování, nevím. Myslím si ale, že pokud balíček projde a vláda zůstane, mnoho lidí se propadne do chudoby. Dluhů je moc a mocipáni se kvůli nim neochudí. Můžeme očekávat další podobné balíčky, budeme jim říkat stabilizační a ony budou naopak ekonomiku i politiku destabilizovat.

Odloženo bylo též schvalování církevních restitucí, jejich schválení značně rozděluje nejen politickou scénu, ale i veřejnost. Jaký zaujímáte k restitucím postoj?

Nemám pro fundovaný názor dostatek informací. Každopádně jsem za církevní restituce podle stejných zákonů, jaké platí pro ostatní restituenty a v míře pro tuto společnost únosné.

 

 

Napadají mě ještě další otázky. Bude církev udržovat  kostely,  které jsou i kulturními památkami, z miliard restituovaného majetku? Bude platit daně? Hodlá prý zřizovat školy, ale jak, když víme, že stávající střední školy jsou naplněny sotva ze tří čtvrtin kapacity. V médiích probíhají diskuse odborníků, politiků, historiků, laiků i škodolibých protivníků z táborů pro i proti. Vláda diskusi nepřipouští, jiné názory válcuje opakovanými frázemi a očekává řešení. Jaké řešení? Ano či ne?  Bez využití znalostí odborníků a bez vůle občanů, kteří to zaplatí, považuji přípravu a realizaci církevních restitucí za diletantské.

Nedávno byl náhle odvolán policejní prezident Lessy a nahrazen panem Červíčkem. Jak tuto změnu vnímáte? A jak byste pana Lessyho ve funkci hodnotil? Souhlasíte s názorem, že důvodem jeho odvolání byl jeho boj s korupcí, a to i ve vysokých patrech politiky, a že tak s jeho odchodem řešení těchto kauz skončí? 

Bohužel mám informace pouze ze sdělovacích prostředků. Pan Lessy mi byl na místě policejního prezidenta sympatický. Bylo vidět, že je to člověk, který své práci rozumí. Otázkou je, jestli dovedl svou zkušenost spojit s taktikou a správnými lidmi pro splnění své role v tak důležité funkci. Snahu viditelně měl. Je bezesporu i jeho zásluhou, že se objevila nová trestní stíhání v korupčních kauzách. Zda jeho boj s korupcí byl důvodem k jeho odvolání? Z mého pohledu to tak vypadá.

 

 

Dvacet let jste byl vojákem z povolání, jak vnímáte další kolo vyhazovů jak mezi vojáky a záložníky, ale i rušení celých jednotek? A jak byste hodnotil ministra Vondru v jeho funkci?

Od doby Topolánkovy vlády, jejímž členem byl i pan Vondra, je uplatňovaná praxe nedovolit profesionálním vojákům odsloužit léta pro naplnění podmínek renty. Využít je a propustit. A mnozí z nich nemůžou najít práci ani v civilu. Ať si pan ministr říká, co chce, vypadá to, že šetří na vojácích, aby mohl vyplácet některým dodavatelským firmám stamiliony nezaslouženě navíc. Z historie vojenství vím, že každá armáda byla ve válce zaskočená novou taktikou vedení boje, novými technickými zbraňovými systémy, jinými podmínkami, než na které byla připravována. Myslím si, že v současné době to obecně platí také, jenomže my již téměř žádnou armádu nemáme. A v minulých dnech uvedla média informaci, že sklady výstroje jsou prázdné, pro vojáky v misích nejsou uniformy a ministerstvo se dohaduje, která firma má ty uniformy ušít a za jakou cenu. Hodnocení politiků si děláme každý sám na základě poznatků, nebo referencí o jeho pozitivních činech. Já jsem zatím žádný takový nezaznamenal.

Jak jste uvedl pro naše stránky na začátku roku, v Hlučíně je průměrná nezaměstnanost. V souvislosti s vládními škrty a s propouštěním státních zaměstnanců, a to především hasičů, jste ale zmínil možné navýšení. Naplnila se Vaše slova? A jaký dopad má snižování počtu hasičů, ale i policistů na obyvatele města?

Jsem rád, že se mé odhady zatím nenaplnily. Stavy hasičů i policistů jsou na stejné úrovni a v jejich práci jsme tedy nezaznamenali žádné výpadky. Věřím, že to tak zůstane i nadále.

Ani Hlučínu se nevyhnuly problémy s infrastrukturou a špatným parkováním. Město se tak rozhodlo od začátku letních prázdnin vyznačit a zpoplatnit 116 parkovacích míst. Cena karty na rok činí šest tisíc korun, pokud má občan v Hlučíně trvalý pobyt, ušetří 1800 korun. Mnozí si tak stěžují, že je cena předražená a nesouhlasí s tím, že by si měli případně auta bezplatně parkovat daleko od domu. Proč jste zvolili tak vysoké ceny a kolik již bylo prodáno parkovacích karet?

Jedná se o dlouhodobější problém a není jednoduché ho v krátké době vyřešit. Ve městě chybí zhruba 400 parkovacích míst. Na jejich vybudování bychom s ohledem na rozpočet čekali mnoho let. Proto jsme se rozhodli některá parkoviště, která byla v poslední době vybudována, zpoplatnit a dát tak majitelům aut na výběr. Mohou si zakoupit parkovací místo a mít tak zaručeno místo k parkování nebo parkovat tak jako doposud různě na komunikacích. Z oněch 116 parkovacích míst je v současné době prodáno 46 parkovacích karet. Jako každá změna i tato chce svůj čas a samozřejmě jsou občané, kterým se zpoplatnění nelíbí. Bohužel město už v budoucnu nebude schopné ze svých prostředků hradit ve větší míře výstavbu parkovišť a tak příjem z těchto zpoplatněných míst chceme využít právě k budování parkovišť dalších. Cena parkovného 4200 korun ročně není vysoká, když zjistíme, že investici do parkoviště umoří za 15 – 20 let.

Jaké kroky pak plánujete pro zlepšení infrastruktury ve městě? Do čeho jste letos již investovali a do čeho naopak ještě plánujete investovat?

Do infrastruktury investujeme průběžně. Bohužel město si nějaké zásadní investice do infrastruktury nemůže ze svého rozpočtu dovolit. Proto jsme velmi rádi, když se podaří získat nějakou dotaci. V posledních dvou letech jsme zateplili obvodové zdi a vyměnili okna na dvou školách a několika dalších budovách. Dále jsme v jedné ulici kompletně vyměnili kanalizaci, vybudovali dvě víceúčelová sportovní hřiště, 60 parkovacích míst, několik přechodů pro chodce, spravili vozovku ve dvou ulicích. Dále chceme zateplit ostatní školy a školky, sportovní halu, městský úřad, vyspravit další ulice, vybudovat parkoviště.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…