Novela posílí ambulantní péči o problémové děti

19.09.2012 17:36

Snížit počet dětí ve výchovných zařízeních a posílit ambulantní péči o problémové rodiny má novela, kterou ve středu schválila sněmovna bez úprav Senátu. Vyhověla tak doporučení ministra školství Petra Fialy, podle něhož se senátní úpravy týkaly pouze slovosledu, nikoliv obsahu. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, informuje ČTK.

Novela posílí ambulantní péči o problémové děti
Foto: cppp.cz
Popisek: Děti, ilustrační foto.

Horní komora chtěla novelu provázat se změnou zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která se týká pěstounství. Tuto normu ale vetoval Klaus a poslanci mají jeho rozhodnutí posoudit až příští úterý. Podle Fialy není možné schválit senátní verzi novely kvůli vazbě na zákon, který nemusí být přijat, pokud by se poslanci nakonec s prezidentským vetem ztotožnili.

Rodiče může dalších pět let žádat o umístění dítěte do ústavu

Novela počítá také s tím, že rodiče by mohli ještě pět let žádat o umístění dítěte do diagnostického ústavu kvůli poruchám chování. Vláda původně chtěla tuto možnost zrušit už k letošnímu 1. září. Chtěla také omezit na osm týdnů maximální délku pobytu v diagnostickém ústavu. Poslanci ale zachovali současnou praxi kvůli dětem s psychickými poruchami, které nelze za dva měsíce vyšetřit. Delší pobyt by mohlo povolovat ministerstvo školství, pokud z vážných důvodů nebude možné dítě přemístit jinam.

Ministerstvo k omezování vedla snaha o snížení nákladů na diagnostické ústavy, které se pohybují kolem 520.000 korun ročně za dítě, v dětských domovech pak kolem 293.000 korun. Na péči o ohrožené děti je nyní zhruba sedm miliard ročně, z toho 3,5 miliardy stojí péče v ústavech.

Novela zmenšuje počet rodinných skupin v dětských domovech

S ohledem na trend příklonu k menším zařízením norma snižuje maximální počet rodinných skupin v dětském domově na čtyři místo dosavadních šesti v jedné budově. Více skupin by mohl povolit zřizovatel domova, ale na své náklady. Výchovných skupin v ústavech by mělo zůstat až šest. V obou typech skupin by mohlo být maximálně osm dětí. V dětských domovech by nově mohli na základě smlouvy zůstat i jejich klienti po dovršení 18 let, kteří stále studují a neměli by kam jít.

Česko je dlouhodobě kritizováno za nadměrný počet dětí v ústavech, v nichž je celkem 11.000 chlapců a děvčat. Novela proto počítá s tím, že do problémových rodin by měli častěji docházet odborníci a řešit výchovné potíže, aby se děti z těchto rodin do ústavů vůbec nedostávaly. Novela má také rozšířit síť výchovných poraden, kam by kromě dětí mohli docházet i rodiče.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…