Změna, změna, změna... Pozor na to slovo, píše mladý zemanovec

25.09.2012 13:34

Volby se blíží každým dnem a všichni slibují změny, ať už kandidáti krajských voleb, kandidáti na post prezidenta republiky či dokonce kandidáti politických stran, kteří jsou zrovna u moci. Podle Vladimíra Höniga, pedagoga na České zemědělské univerzitě v Praze a člena Strany práv občanů – zemanovců, se však nejedná o nic jiného než čistý populismus.

Změna, změna, změna... Pozor na to slovo, píše mladý zemanovec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár bilboardů k volbám.Vtip a provedení posuďte sami

„Ono obamovské heslo (také nesplněné) převzali úplně všichni a jak vidno i ohrané až trapné je stále v oblibě,“ napsal na svůj blog na iDnes.cz a podotkl, že slovo „změna“ je zaklínadlo s kouzelnou mocí. Nebo alespoň v to politici doufají.

Podle Höniga jim nahrává do karet skutečnost, že v uplynulých deseti letech představovala každá změna pouze změnu k horšímu. „A co snadnějšího slibovat než ono kýžené světlo na konci tunelu?“ ptá se.

Přísliby lepších změn a naděje na lepší podmínky ve společnosti jsou však dle jeho slov prázdný populismus. Svá tvrzení podkládá pohledem do historie, která už mnohokrát ukázala, že veškeré významné změny důležité pro společnost byly bohužel vázány k nechvalným až tragickým událostem, ať už se jednalo o války nebo revoluce. „Pokud si letmo shrneme události, které znamenaly společenskou změnu, vyjde z toho, že v dnešní době se jedná jen o prázdný populismus,“ míní.

Typická česká nespokojenost

Populismu však podle něj nahrávají i sami čeští občané, kteří neustále „frflají“ a ze všeho viní pouze politiky, přičemž na přiznání vlastní viny zapomínají. „Každá země má jen takovou úroveň ekonomickou, sociální i kulturní, jací lidé v ní žijí,“ píše Hönig.

Vůči reformám po vzoru jiných států se staví skepticky. „Typickým příkladem je bouřlivý počátek 90. let, kdy se doslova "zhaslo" a nezadlužený stát s rozvinutým průmyslem se rozkradl. Jak by potom v našich zeměpisných končinách dopadl např. Marshallův plán, který přispěl k hospodářské rekonstrukci západní Evropy po II. světové válce …rozkradl by se,“ vyjádřuje své pochyby.

Pokud má podle Höniga přijít konečně opravdová změna k lepšímu, je zapotřebí buď vnější nebo vnitřní zásah do státní moci. „Nezbývá, než začít sami u sebe a více než na emoce, když se volí pouze na základě sympatií či trendu, dejme na rozum,“ prohlašuje. A co je podle něj nejdůležitější – nenechávat se opíjet rohlíkem a prázdnými sliby. Neboť obecné a neurčité změny jsou žádné změny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

reklama

autor: nem

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Papaláši

Nemáte dojem, že se vy politici, evidentně SPD nevyjímaje, chováte jako papaláši? Přijde vám etické zvyšovat si platy, když většině lidem klesají, a když ještě k tomu pobíráte náhrady? Navíc podle vás je v pořádku a etické vůči nám lidem, kteří vše platíme z našich daní, pobírat náhrady v plné výši,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

20:25 Debakl Nerudové. „Nemá na to. Ještě že není prezidentka.“ Po debatě se jedna hvězda rozjela

Vystoupení Danuše Nerudové v superdebatě lídrů kandidátek do eurovoleb jako „historický debakl“ zhod…