Semerád už vyklidil bruselskou kancelář, vinu dává spolustraníkům

04.10.2012 16:30

Kritizovaný šéf středočeského krajského zastoupení v Bruselu Marek Semerád (ČSSD) už předal úřad své nástupkyni, dosavadní podřízené Daně Krutinové. Oficiálně sice ve funkci skončí až v den krajských voleb, prakticky už ale pro krajské zastoupení nic nevykonává. Z toho, že se musel s Bruselem rozloučit, viní některé kolegy v ČSSD. Řekl to dnes ČTK.

Semerád už vyklidil bruselskou kancelář, vinu dává spolustraníkům
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Podle kritiků Semerádova práce neodpovídala jeho platu 90.000 korun měsíčně a "funkci dostal jako trafiku" od bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), stíhaného kvůli údajné korupci. Semerád nařčení odmítá a tvrdí naopak, že jeho práce pro kraj byla přínosná. Na odchodu se dohodl s hejtmankou Zuzanou Moravčíkovou (ČSSD).

Odchod chtěla ODS

"Do Bruselu už nepojedu, momentálně mi zbývá jen doma dohledat jednu flešku. Tu ještě dlužím," uvedl Semerád. Úřad podle něj již de facto vede Krutinová, která byla jmenována s účinností od 13. října. "Formálně jsem ještě vedoucí zastoupení do 12. října, ale vzhledem k tomu, že tam už není plánována žádná návštěva a všechny aktivity převzala ona, tak se tomu už nevěnuji," upřesnil Semerád.

Odchod z Bruselu ho prý nemrzí, protože se alespoň bude moci více věnovat práci pro Cerhenice na Kolínsku, kde je starostou. Kromě toho je i volebním manažerem středočeské ČSSD a usiluje o znovuzvolení krajským zastupitelem. "Já jsem o tu funkci před čtyřmi roky neusiloval, mě tam tak trošku poslali. Samozřejmě jsem byl rád, byla to pro mě velká zkušenost, ale už je to za mnou," poznamenal.

Provoz vyšel ročně na 8 miliónů

Semerádův odchod požadovala opoziční ODS, která tvrdí, že si od prosince 2008 do května 2012 přišel na 3,9 milionu korun a dalších 56.237 eur (zhruba 1,4 milionu Kč). Mandátní smlouva, kterou s ním uzavřel Rath, měla přitom vypršet až na konci příštího roku. Smlouva se nelíbila ani Moravčíkové a některým dalším sociálním demokratům, podle hejtmanky byla uzavřena v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

Postoj spolustraníků prý Semeráda zamrzel. "Kolegové uvnitř strany po pádu Davida Ratha, místo aby hasili škody, řešili, jak mě dostat z Bruselu," uvedl. Překvapil ho prý i názor některých stranických kolegů, že zastoupení v Bruselu by se mohlo zrušit. Podle něj takhle uvažují lidé, kteří "nemají evropský rozhled a byli nejdál na Slovensku". "Pokud by se zastoupení zrušilo, byla by to známka provincialismu," prohlásil. Provoz bruselské kanceláře vyjde ročně na osm milionů korun. "Za osm milionů dnes neuděláte ani silnici," podotkl Semerád.

Středočeský kraj si v Bruselu pronajímá dům, spolu s jeho zastoupením v něm sídlí i vyslanci Libereckého a Olomouckého kraje. Každý region má v budově svou kancelář a využívá i společné prostory. V domě je i garsoniéra, kterou obývá Krutinová. Po Semerádově odchodu je jedinou pracovnicí na středočeském zastoupení.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: afk

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…