Drábek neměl ani minimální sociální cítění, dobře, že je pryč, říká chebský starosta

15.10.2012 14:05

ROZHOVOR RNDr. Pavel Vanoušek vstoupil do ČSSD už v roce 1997. Od roku 1998 zasedá v zastupitelstvu města Cheb, ve funkčním období 2002 - 2006 byl místostarostou. V letech 2000 - 2008 působil jako zastupitel Karlovarského kraje. Ve volbách 2006 získal mandát člena dolní komory českého parlamentu, kde se angažoval ve Výboru pro evropské záležitosti a ve Výboru pro životní prostředí. Ve volbách 2010 svůj mandát neobhajoval. Místo toho byl lídrem vítězných sociálních demokratů v obecních volbách v Chebu a 11. listopadu byl zvolen starostou. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil k tématům celostátním, ale hlavně těm lokálním. Nabízí třeba osvědčený recept, jak nakládat se sociálně nepřizpůsobivými občany, s nimiž má Cheb bohaté zkušenosti…

Drábek neměl ani minimální sociální cítění, dobře, že je pryč, říká chebský starosta
Foto: Redakce
Popisek: RNDr. Pavel Vanoušek, ČSSD, starosta Chebu

Pane starosto, jak vnímáte rezignaci ministra Drábka? Podle mnohých se tak nad budoucností strany, ale i vlády stahují mračna, domníváte se, že se jim podaří kauzu a volbu nového ministra ustát? A jak byste ministra ve funkci hodnotil?

Myslím si, že ministr práce a sociálních věcí by měl mít alespoň minimální sociální cítění. To pan ministr Drábek neměl. Proto si myslím, že je dobře, že skončil. Oceňuji, že se svou rezignací dlouho neotálel. Strana zřejmě vyčkává s výběrem nového ministra na dobu, kdy už budou známy výsledky voleb do krajských zastupitelstev. Obávám se, že další ministr práce a sociálních věcí bude jmenován a že se vláda ještě nějakou dobu udrží.

 

 

Proti vládě vystupuje v poslední době i prezident, který nešetří vetováním zákonů. Co je podle Vás příčinou stále častějšího využívání prezidentova práva veta, kdy naposledy vetoval i důchodovou reformu? Jde podle Vás o nedostatky v reformách, nebo v tom vidíte jiné úmysly? A souhlasíte s ním?

Pan prezident se vždy řídí výhradně vlastním názorem. I když to k tomu svádí, nedomnívám se, že vetuje zákony jen z politických důvodů. Návrhy zákonů jsou často šité horkou jehlou a jejich společenský smysl je velmi pochybný.

 

 

Město se v nedávné době rozhodlo přehodnotit svou bytovou politiku, kdy se rozhodlo městské byty nad 100 metrů čtverečních zlevnit. Co si od kroku slibujete a jak na snížení nájemného reagovali občané? Nepanují obavy, že by tím město nahrávalo nepřizpůsobivým?

Od snížení nájemného v bytech nad 100 m2 si slibujeme, že také všechny tyto byty budou v budoucnu využity. Občané, kterých se naše rozhodnutí týká, to vítají a ostatní občané to nekritizují.

Pokud se pozastavíme u problému se sociálně nepřizpůsobivými občany, do jaké míry sužují tyto problémy Cheb? Stále více regionů má potíže s problematickými, sociálně vyloučenými lokalitami, ale i města a neziskové organizace volají po zákonu o sociálním bydlení. Jak se na zákon díváte Vy? A jak byste celkově hodnotil politiku vlády v této oblasti?

Problematika sociálně nepřizpůsobivých občanů je velmi náročná. Domnívám se, že základem pro řešení problému by mělo být zajištění práce (třeba i dotované) a školní docházky pro děti. Opatření vlády v této oblasti nepřinesla nějaké zásadní pozitivní změny. Jsem příznivcem myšlenky, že by sociální bydlení mělo být jasně definováno. I město Cheb má problémy se sociálně nepřizpůsobivými občany. Pro zlepšení nebo aspoň udržení situace využíváme jak preventivní, tak represivní opatření. Při pronájmu městských bytů požadujeme, aby žadatel prokázal zdroj dostatečných příjmů na placení nájemného a služeb spojených s bydlením. Do těchto příjmů se nezapočítávají sociální dávky.

 

 

V současné době město také řeší zajištění pohledávek z tzv. přenesené působnosti. Jde o nevymožené poplatky, neuskutečněné platby za uložené pokuty atd., kterých je obrovské množství  -  více než 3400 položek, kde jde v průměru o tisícikorunu, celkem za 33 milionů korun. Jakým způsobem budete pohledávky vymáhat? A již víte, do čeho budete získané peníze investovat?

Pokud jde o řešení pohledávek z tzv. přenesené působnosti, nemáme jinou možnost, než je vymáhat vlastními silami. Realizovali jsme v rámci úřadu určitá organizační opatření a zajistili přesné vymezení povinností a kompetencí pracovníků tak, aby pokud možno nové pohledávky nevznikaly. Samozřejmě využíváme všech zákonných možností včetně exekucí, ovšem ve většině případů není co exekuovat. Vymožené peníze se běžně stávají součástí příjmové části městského rozpočtu. Průměrně tak ročně získáváme do 3 milionů korun.

Městské policii v Chebu je 20 let. Jak byste její činnost za tu dobu hodnotil? Projevuje se na práci policie snižování jejich stavů v souvislosti s vládními úsporami? A jak nyní vnímáte zákon, kterým chce vláda posílit pravomoci strážníků v důsledku snižování stavu Policie ČR?

Počet strážníků se pravidelně zvyšuje. V současné době má MP Cheb vedle 2 administrativních sil 33 pracovníků. Důvodem navyšování stavu je, že chceme v maximální možné míře bránit vandalismu, výtržnictví a drobným krádežím, zajistit, aby vozidla řádně parkovala, nevznikaly v Chebu černé skládky a obecně, aby se občané u nás cítili co nejbezpečněji. Posílení pravomoci MP považuji za účelné. Nevím, nakolik je důsledkem snižování stavu Policie ČR, ale to, že v Polici ČR dochází ke snižování počtu pracovníků i omezování provozních výdajů, pociťujeme.

Aktuálním problémem města je také velký počet cizinců, kteří se zde usazují. Jaká opatření se snaží město přijmout pro integraci cizinců, kteří pocházejí navíc z odlišných kultur?

V Chebu je silná vietnamská komunita. V řadě případů se jedná o osoby, které zde žijí již desítky let. Nově vyrůstající generace dětí je plně integrovaná do společnosti. Daleko problematičtější je integrace těch, kteří přicházejí nově. Ti se zpravidla obracejí s žádostí o pomoc především k občanům stejné národnosti, kteří zde žijí již delší dobu. Město podporuje činnost neziskových organizací, z nichž některé se touto problematikou zaobírají, a má při radě i komisi pro národnostní menšiny. V konkrétních případech je schopen poskytnout radu či pomoc náš odbor sociálních věcí a zdravotnictví.

Jak se vyvíjí Váš záměr o dalším rozšíření průmyslového parku? A co si od něj slibujete?

V připravovaném rozpočtu na příští rok jsou plánovány prostředky ve výši 40 milionů korun na vybudování další obslužné komunikace v Průmyslovém parku Cheb. Je to proto, že v současné době jednáme se zájemci o odprodeji dvou posledních pozemků. Od dalšího rozšíření si slibujeme zvýšení ekonomické prosperity regionu a vytvoření nových pracovních příležitostí pro občany. V současné době je v průmyslovém parku vytvořeno již více než 1100 pracovních příležitostí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…