Rebelové myslí jen na sebe a škodí ODS, tvrdí modrý starosta z Tanvaldu

16.10.2012 13:52

ROZHOVOR Petr Polák starostuje Tanvaldu již tři roky a tvrdí, že jeho pravicová politika je na městě vidět. Obzvláště si pochvaluje, že je Tanvald nezadlužený a hospodaří vyrovnaně. Přesto se městu na severu Čech nevyhýbají problémy se sociálně nepřizpůsobivými i nezaměstnaností, které trápí celý region. Jak tyto problémy vidí starosta?

Rebelové myslí jen na sebe a škodí ODS, tvrdí modrý starosta z Tanvaldu
Foto: Redakce
Popisek: Petr Polák, ODS, starosta Tanvaldu

Pane starosto, metylalkohol již zabil přes 20 lidí. Jak kauzu vnímáte? Jak je podle Vás možné, že ač se na problémy upozorňovalo již dlouho, nic se nedělo? A jak nyní vnímáte legislativní opatření vlády?

Bohužel, černý trh s alkoholem u nás existuje a myslím si, že se proti němu nikdy nepostupovalo důsledně. Současná kauza s metylalkoholem je velice vážná a věřím, že viníci budou řádně potrestáni. Podle mého názoru by nejúčinnější opatření bylo omezení prodeje tvrdého alkoholu pouze na vybrané obchody. Nejsem si jist, zda nové kolky a rodné listy budou při „šikovnosti“ našich některých lidí opatřením účinným.

 

 

Jaký je Váš postoj jako člena ODS k současné politice strany, souhlasíte s jejími kroky? A jak hodnotíte současné stranické bitvy v ODS ohledně zvyšování daní? Dělají to ti "rebelové" z ideových pohnutek?

Myslím si, že současná vládní politika ODS je výsledkem koaličních dohod a možných řešení. Co se týká vnitřních problémů v ODS, tak „rebelům“ dle mého názoru nejde o ideová řešení, ale o vyřizování si osobních věcí. A tím určitě straně škodí.

 

 

Od začátku září začal ve městě fungovat nový dopravní terminál, který za zhruba 74 milionů korun vyrostl v těsném sousedství nádraží Českých drah. Spolu s terminálem vznikl také nový kruhový objezd, jehož výstavba byla podmínkou dopravní policie. Jaké další projekty plánujete v oblasti infrastruktury? Častým problémem bývá také nedostatek parkovacích míst. Jak byste situaci hodnotil u Vás?

Dopravní terminál v Tanvaldu je v provozu od 2.9.2012 a pořídil se nakonec cca o 6 milionů Kč levněji, tj. za cca 68 milionů Kč. Město se na této investici podílelo 19 miliony Kč. V rámci této akce bylo vybudováno i asi 20 parkovacích míst. Myslím si, že v Tanvaldu je parkovacích míst dostatek, nakonec veškeré parkování ve městě je bezplatné Přesto se potýkáme s porušováním dopravních předpisů, protože někteří řidiči chtějí zastavit přímo tam, kam potřebují jít, a docházková vzdálenost z parkoviště 200, 300 metrů jim připadá příliš dlouhá. V příštím roce bych chtěl pokračovat v opravách místních komunikací.

Ani Tanvaldu se nevyhnuly problémy s takzvaně sociálně nepřizpůsobivými. Jednou z hlavních příčin je podle Vás nechuť Romů pracovat, kdy raději preferují žít tak na sociálních dávkách. Jakým způsobem se snažíte situaci řešit?

Bohužel naše možnosti jsou značně omezené, protože existuje dle mého názoru příliš štědrá sociální politika státu. My se snažíme vytvářet dle daných možností co nejvíce míst veřejně prospěšných prací (v Tanvaldu jich je 16) a zabezpečujeme veřejnou službu, které se účastní až 50 lidí. Tím si alespoň někteří nezaměstnaní neodvyknou pracovat a ve městě to je na čistotě i vidět.

 

 

Jak hodnotíte kroky vlády, kterými se snaží situaci se zneužíváním sociálních dávek a problémy s nepřizpůsobivými řešit? Domníváte se, že by Vám pomohly navrhované legislativních změny v oblasti sociálního bydlení? A jak nyní vnímáte zavedení sKarty?

I když vláda některé kroky již provedla, stále to je dle mého názoru málo. Legislativní změny v oblasti sociálního bydlení tu již měly být dávno. Tady státu utíkají velké peníze. Výhody zavedení sKarty nedokáži v současné době posoudit, ale myslím si, že zneužívání dávek zejména na děti bude i nadále pokračovat.

 

 

Před pár dny skončila poslední velká textilka v regionu Seba T. Jak se projevuje nezaměstnanost na chodu města a co město dělá pro vytvoření nových pracovních míst?

Jde o velice nepříjemnou situaci, protože i v celém regionu je nedostatek pracovních příležitostí. Město se snaží podporou cestovního ruchu nalákat do regionu návštěvníky a tím nepřímo podporovat vznik pracovních míst. Dále, jak jsem se již výše zmínil, vytváříme místa veřejně prospěšných prací.

Druhým problémem je využití opuštěných továrních objektů zejména v centru města. Myslím si, že do toho bude muset město nějakým způsobem vstoupit.

Pokud se nemýlím, starostou jste již od roku 1990. Jak se za tu dobu město změnilo?

Jsem přesvědčen, že velice významně. Hlavním úspěchem, od kterého se odvíjí rozvoj a prosperita, je hospodaření města. I přes velké investice je město nezadlužené a neřadí se k městům, která špatným hospodařením funkcionářů jsou předlužená nebo dokonce přišla o majetek. Problémem tu zůstává nedostatek pracovních příležitostí. I tady se ukázalo, že když jsme se začátkem devadesátých let soustředili na rozvoj a podporu cestovního ruchu, že to byla volba správná.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…