Pracuji od jedenácti let, ukazovali aktivisté na Staromáku chudobu

17.10.2012 12:38

REPORTÁŽ Svázáni chudobou. Aktivisté zabaleni do igelitu a předstírající případy pádu do chudoby, jako třeba dětskou práci, či vyhazov kvůli těhotenství, se sešli na Staroměstském náměstí v Praze. Touto performancí se snažili poukázat na drastické podmínky lidí v chudých zemích světa. Avšak spoluorganizátorka akce Barbora Mrázková prohlásila, že přes relativní bohatství se i v Česku drsně rozevírají sociální nůžky a přibývá lidí bez domova.

Pracuji od jedenácti let, ukazovali aktivisté na Staromáku chudobu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Happening proti chudobě

Odbila desátá hodina, na Staroměstském orloji začali exhibovat apoštolové, z věže se ozval trubač. Aktivisté z nevládních organizací ale před orlojem ještě postávali jako tlupa okukujících turistů a na to, že se bude něco dít, upozorňovala pouze cedule: „Chudoba svazuje.“ Všichni se pak obalili černým igelitem, přivázali k ceduli černými páskami a performance začala.

Ukazujte ztrápené obličeje

Před sebe aktivisté svolaní organizací NaZemi natáhli igelit, na němž byly vyjmenovány některé případy chudoby. „Tvrdě pracuji a nemám ani na jídlo. Děti nevídám, pracuji totiž osmdesát hodin týdně. Do odborů nejdu, zastřelili by mě. Z práce mě vyhodili kvůli těhotenství,“ bylo tam mimo jiné uvedeno. 

„Pracujete od jedenácti let. Chci vidět co nejvíce ztrápené obličeje,“ dirigovala přivázané aktivistka, přičemž oni měnili výrazy i postavení. Z tragických na ještě tragičtější, z obranných na zoufalé. Performance zaujala nespočet turistů a kolemjdoucích, kteří si podivné pořadové cvičení se zálibou fotografovali. A o to také šlo. Dát vzkaz. Právě v den, který je připomínán jako Mezinárodní den za odstranění chudoby.

„Lidé by měli být schopni uživit se vlastní prací. Ti, co pro nás vyrábějí v rozvojových zemích zboží naší každodenní spotřeby, to činí za mzdu, která jim nestačí ani na jídlo,“ podotkla k akci Anna Lazorová, která se v organizaci NaZemi dlouhodobě věnuje pracovním podmínkám v rozvojových zemích.

Chudí v Česku a tlak na spotřebitele

Například v Guatemale, pátém největším exportérovi banánů, bylo loni zavražděno šest odborových předáků. „Na banánových plantážích si zaměstnanci nevratně ničí zdraví, neboť jim zaměstnavatelé v rámci úspor odmítají při práci s chemikáliemi poskytnout jakékoliv ochranné pomůcky. Také je tam typické, že nadřízení nutí své zaměstnankyně k sexuálnímu styku pod hrozbou propouštění z práce,“ sdělila Barbora Mrázková z NaZemi, která performanci spolupořádala. „Je třeba, aby o těchto věcech byli spotřebitelé informováni a uvědomovali si je,“ dodala Mrázková.

ParlamentníListy.cz se jí také zeptaly na chudobu v Česku. „Sociální nůžky se u nás rozevírají a roste počet chudých i u nás. Zabývají se tím však jiné organizace. Bude to však v budoucnu velký problém nejen v Česku, ale v celé Evropě,“ podotkla Mrázková s tím, že nicméně věří ve změnu k lepšímu a nechce propadat skepsi. Na jednom z rohů Staroměstkého náměstí poklekl žebrák.

Podobnými akcemi se prý vytváří tlak jak na spotřebitele, tak i na jednotlivé firmy. Kvůli němu mění první své nákupní zvyky a dávají tím najevo, že chtějí kupovat eticky čisté zboží. To už donutilo některé nadnárodní firmy jednat. Třeba na banánových plantážích v Ekvádoru prý už dětská práce neexistuje. Dle zjištění agentury Ipsos Tambor z loňského listopadu jsou Čechům témata společenské odpovědnosti stále bližší. Tři čtvrtiny tuzemské populace se při nákupu prý ohlíží na to, jestli je výrobce žádaného výrobku společensky odpovědný či nikoliv.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…