Bursík otřesen: Každý desátý člověk volil komunisty. Velká ostuda!

19.10.2012 19:33

Zelení budou o víkendu s napětím sledovat, jestli v druhém kole zvítězí dva kandidáti do Senátu – Eliška Wagnerová a Libor Michálek, které podporují. „Musíme nabídnout voličům důvěryhodnou alternativu,“ říká ParlamentnímListům.cz bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík.

Bursík otřesen: Každý desátý člověk volil komunisty. Velká ostuda!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

Když strany nominují tak špičkové kandidáty, jako je Wagnerová nebo Michálek, možná prý nebudou lidé volit zprofanované politiky, kteří museli v minulosti opustit své posty kvůli korupčním kauzám, jako je komunista Jiří Dolejš, sociální demokrat Miloslav Vlček nebo lidovec Jiří Čunek, kteří překvapivě postoupili do druhého kola senátních voleb.

Zelení byli úspěšnější než Paroubek, Věci veřejné nebo Bobošíková

Oproti řadě politických stran, které nezískaly v krajských volbách žádné mandáty, byli zelení úspěšnější. „Uspěli jsme ve dvou krajích – Ústeckém a Libereckém – kde jsme kandidovali v koalici. V Ústeckém kraji jsme získali jako Hnutí pro kraj šest mandátů, z toho čtyři byli nominováni Stranou zelených, v Libereckém kraji ve Změně pro Liberec máme v zastupitelstvu deset mandátů, z toho pět členů Strany zelených,“ uvedl Bursík pro ParlamentníListy.cz.

Není si však jist, když Strana zelených „schovala“ značku a kandidovala společně s dalšími stranami, nakolik to pomohlo propagaci zelených. „Zvolili jsme opačnou strategii než lidovci. Ti šli do voleb v krajích, kde jsou silní, sami, v regionech, kde jsou slabí, se spojili do koalic. U nás jsme v silných krajích kandidovali v koalici,“ upozorňuje bývalý šéf zelených na možná chybnou volební taktiku.

Bývalý šéf zelených byl úspěchem komunistů v krajských volbách šokován

Bursík přiznává, že je úplně otřesen vysokou podporou komunistů v krajských volbách, považuje to za velkou ostudu 23 let po listopadové revoluci. Nazval by to prý polovičním 46. rokem. „Co si mají v zahraničí myslet, že v některých krajích zvítězili komunisté. Ale nemyslím, že by šlo o kolektivní ztrátu paměti, jak některá zahraniční média uvádějí, je to výsledek občanské pasivity. Když se zúčastnilo kolem 37 procent občanů a komunisté získali 25 procent hlasů, volilo je 9 procent populace, tedy každý desátý člověk,“ vypočítává Bursík.

Středopravicový volič neměl koho volit

Historický úspěch komunistů je podle Bursíka výrazným varováním, aby se podobná situace neopakovala i ve sněmovních volbách. „Sociální demokraté už se těší, až budou spolupracovat s komunisty, a to by bylo hrozné,“ konstatuje bývalý šéf Strany zelených. A souhlasí s názory, že středopravicový volič nešel k volbám, neměl koho volit, protože strany jsou součástí korupčních kauz, podílejí se na rozkrádání, a to voliči středových a pravicových stran neodpouští. „Ukázalo se to v krajích, kde vznikly alternativy, například v jižních Čechách nevolili ODS, ale Jihočechy, v Plzni vyhrála díky exministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi ODS. To jsou dva doklady, že středopravý volič zoufale hledal, koho volit. A to byl zásadní problém těchto voleb,“ dodává. Proto je přesvědčen, že strana, která dokáže přijít s nějakou vizí, může příště uspět.

O předčasných volbách rozhodne Kalousek

Bursík tvrdí, že o tom, zda vláda vydrží nebo dojde k předčasným sněmovním volbám, rozhodne místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Jak TOP 09 padají volební preference, hrozí, že Starostové uskupení rychle opustí, aby si zachránili krk a čest. Pokud začne TOP 09 padat pod volitelnou hranici, může se Kalousek rozhodnout jít rychle k volbám,“ varuje nad možnými motivy, které mohou ovlivnit budoucnost vládní koalice a Nečasova kabinetu. Rebelům v ODS, kteří žádají změnu ve vládním úsporném balíčku, nejde podle Bursíka o věcná témata, ale o tvrdý mocenský boj před kongresem ODS. „Nedovedu si představit, že by Petr Nečas mohl v této situaci křeslo obhájit,“ říká Bursík.

Chcete změnit poměry v politice? Buďte aktivnější, radí Bursík

Všechny demokratické politické strany stojí podle něj nyní před zásadním rozhodnutím, jaké kroky udělat pro to, aby se staly atraktivními, aby rozšířily členskou základnu a dokázaly ovlivnit voliče. „To je obecný problém všech politických stran,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz bývalý šéf Strany zelených, který se na podzim hodlá o nejvyšší post ve straně opět ucházet. Vadí mu paušální odsuzování politiků, považuje je za velmi chybné. „Lidé by měli politiky začít rozlišovat, nerezignovat na občanskou aktivitu a projevit víc snahy ovlivňovat aktivně politiku,“ je přesvědčen Bursík, že právě to je jediná šance, jak změnit poměry v politice.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…