Ministr Fiala na Bontonu: Jako odborník nefandím úřednickým vládám

20.10.2012 19:00

Úřadující ministr školství Petr Fiala v pořadu Host Rádia Bonton prohlásil, že jako politolog příliš nevěří v působení úřednických vlád, kterým čeští občané často fandí. Jako ministr se chce orientovat na pokračování potřebných změn ve školství a je rád, že se pod jeho vedením situace v resortu zklidnila.

Ministr Fiala na Bontonu: Jako odborník nefandím úřednickým vládám
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství

"Já jako politolog příliš nefandím úřednickým vládám. V české společnosti převládá názor, že úřednické vlády jsou úspěšně, ale já si to jako politolog až tak úplně nemyslím, protože úřednická vláda nemá mnohé nástroje, kterými disponuje vláda politická. Ale vnímám onu náladu ve společnosti, která vychází také z nedůvěry v instituce. Ani tuto nedůvěru však nepovažuji za příliš šťastnou," zdůraznil v pořadu Fiala.

Klidný Fiala po výbušném Dobešovi

Tímto prohlášením reagoval na otázku, zda by nepřijal například funkci úřednického premiéra, kdyby se ve společnosti objevila společenská poptávka po tom, aby tento post obsadil. Jeho cílem je v tuto chvíli co nejlépe vykonávat funkci ministra školství tak, aby tomuto resortu pomohl z kritické situace. Až v této funkci skončí, tak by se rád vrátil ke svému vědeckému působení. Jeho ministerskou roli kladně hodnotí jeho podřízení v resortu, kteří ho vnímají jako klidného a naslouchajícího, což je absolutní opak jeho předchůdce Josefa Dobeše z VV. Sám to však nechce příliš hodnotit, to náleží spíše jiným.

Jeho cílem je v tuto chvíli co nejlépe vykonávat funkci ministra školství tak, aby tomuto resortu pomohl z kritické situace. Ve vysokém školství je prý třeba provést určité změny a podle Fialy je třeba je provést ve shodě s vysokými školami a ne proti těmto školám. V této souvislosti také připomněl, že se mu daří také mírně navyšovat objem finančních prostředků, který směřuje k vysokým školám.

Specializace vysokých škol

Dále v pořadu zdůraznil, že každá ze škol by měla mít jakýsi hodnotící žebříček, podle něhož by bylo možno zjistit, zda studenty připravujeme kvalitně. Jediným kritériem v této oblasti nesmí být uplatnitelnost absolventa na trhu práce, i když je to kritérium důležité.

"Měli bychom rozdělit školy podle určitých cílů a to na ty, které se věnují výzkumu na vysoké úrovni a pak na ty, které se zaměřují spíše na profesní přípravu studentů. Oba typy takto definovaných vysokých škol mají ve vzdělávacím systému smysl," prohlásil ministr.

Zároveň je ale podle něj třeba mladé lidi dlouhodobě motivovat k tomu, aby se více orientovali třeba na přírodní vědy, se kterými se v současném světě dobře uplatní. Stejně tak ovšem trval na tom, že své místo "na slunci" mají i společenské vědy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…