Senát chce omezit dary politickým stranám. Marek Benda nechápe proč

23.10.2012 19:55

Poslanci v úterý, první den říjnové schůze sněmovny, projednali mimo jiné i senátní návrh regulace financování politických stran. Návrh pocházel ze Senátu a prezentoval jej senátor ČSSD Jiří Dienstbier.

Senát chce omezit dary politickým stranám. Marek Benda nechápe proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Takhle se schází sněmovna před svým říjnovým zasedáním

Ten hájil především zřízení transparentního volebního účtu, ze kterého by všechny subjekty kandidující do sněmovny, Senátu, europarlamentu, nebo krajů musely platit všechny výdaje na kampaň. Výpis z tohoto účtu by po volbách musely předložit kontrolním orgánům a mimoto by k nim měla přístup i veřejnost.

V návrhu rovněž byly obsaženy limity na jeden kandidující subjekt, i na jednoho dárce. Úplně zakázány měly být příspěvky od právnických osob. Fyzické měly být omezeny částkou 100 tisíc. „Jestliže má každá strana jeden hlas, tak by měla být rovnost i při poskytování financí na ovlivnění politického procesu,“ uvedl k tomu Dienstbier.

Zpravodajem pro první čtení byl poslanec Marek Benda, který navrhl se senátní předlohou nesouhlasit. Vláda podle něj připravuje vlastní návrh zákona o financování politických stran, na kterém se podílejí všechny strany. „Senátní návrh je polotovar, proto jej doporučujeme vrátit Senátu k dopracování,“ řekl Benda.

Jemu samotnému prý vadí zejména omezení možností stranického sponzoringu. „Není důvod zrušit možnost darovat od právnických osob, nebo fyzické osoby limitovat nějakou částkou. Pokud je to transparentní, tak není důvod to omezovat,“ řekl poslanec.

Vláda odmítá 95 procent opozičních návrhů

Následně se do debaty přihlásil poslanec ČSSD Jan Chvojka, který poznamenal:  „Vládní poslanci odmítají 95 procent návrhů od opozice nebo od Senátu s tím, že už se chystá vládní návrh. Proto se chci zeptat paní místopředsedkyně Peake, kdy to bude.“ Pak se pozastavil nad tím, že poslanec Benda chce návrh vrátit senátorům k přepracování, když vláda chystá vlastní návrh a lze tedy předpokládat, že senátní návrh už nebude potřeba. „Chtělo by to trochu elementární logiky,“ poznamenal k Bendovi.

Ten vzápětí vysvětlil, že pokud do sněmovny dorazí návrh ze Senátu, jsou pouze dvě možnosti. Buď jej zamítnout, což on prý dělá, jen pokud s ním zásadně nesouhlasí, a neb vrátit k dopracování.   

Vicepremiérka Karolína Peake následně uvedla, že sdílí Bendovy námitky a vládní návrh je už skutečně připravován. Limity příspěvků na kampaň jsou prý obsaženy ve volebním kodexu, který je právě připomínkován.

Předkladatel Dienstbier se ve svém závěrečném slově stejně jako poslanec Chvojka pozastavil nad tím, že vláda používá námitku vlastní úpravu stejné věci až příliš často.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…