Strany se neshodly na vzniku úřadu pro kontrolu jejich financí

25.10.2012 16:56

Zástupci parlamentních politických stran se na dnešním jednání neshodli, zda by na finance politických stran měl dohlížet nově zřízený úřad, či nikoliv. ČTK o výsledku jednání informovala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Dodala, že vláda by měla zákon o financování politických stran znovu projednat do dvou týdnů a že ona bude na tomto jednání vznik nového "úsporného, ale nezávislého" kontrolního úřadu prosazovat.

Strany se neshodly na vzniku úřadu pro kontrolu jejich financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

"Shodli jsme se v podstatě na všech navrhovaných opatřeních, včetně povinných transparentních účtů," podotkla Peake. Na vznik nového kontrolního úřadu ale stále panují rozdílné názory - podporují jej TOP 09, Věci veřejné a nové uskupení LIDEM, proti jsou ODS, ČSSD a KSČM. Peake však míní, že bez možnosti vést správní řízení a udělovat za porušení zákona sankce, což by mohl právě nově zamýšlený úřad, budou nová pravidla bezzubá.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ČTK řekl, že si neumí představit, jak by politicky obsazený úřad mohl nezávisle řešit kontrolu financování politických stran. "Naším cílem je, aby co nejvíce informací bylo veřejných, například na internetu, a aby strany nesměly přijímat dary od právnických osob," podotkl. Kompetence nového úřadu by podle něj mohl částečně převzít například Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. "Je paradoxní, že jediným receptem pravicové vlády je, že chce zřídit nový úřad," dodal.

Vláda už měla zákon o financování stran na stole 20. září, tehdy projednávání přerušila na měsíc, právě kvůli potřebě diskuse o této protikorupční předloze s opozicí.

Rozšíření pravomocí NKÚ?

Podle návrhu má vzniknout nový úřad pro dohled nad hospodařením stran, někteří členové vlády si ale myslí, že by stačilo novou pravomocí vybavit Nejvyšší kontrolní úřad. Ten ale podle sdružení zabývajících se bojem s korupcí nemůže postihovat případné prohřešky.

Zákon má zřídit dohled nad volebními kampaněmi stran. Proto je součástí návrhu také novela zákona o politických stranách a hnutích, která předpokládá, že strany budou k vedení předvolebních kampaní smět používat jen zvláštní bankovní účet kontrolovatelný úřadem přes internet. Strany a hnutí také budou svým názvem či zkratkou muset označovat své reklamy.

Pokud by byl návrh přijat, strany budou také přikládat přehled přijatých úvěrů, půjček, závazků po lhůtě splatnosti, přehled o vyplácených mzdách svých zaměstnanců, přehled o darech, majetku získaném dědictvím i přehled členů, kteří ročně straně na příspěvcích zaplatili přes 50.000 korun. Pokud strana či hnutí své povinnosti poruší, dopustí se správního deliktu. Úřad má mít podle návrhu možnost dávat vládě podněty k pozastavení činnosti nebo rozpuštění strany či hnutí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

20:13 „Bitevní stodola.“ Smáli se, ale funguje to. Rusové vyzráli na ukrajinské drony

Válka na Ukrajině přinesla do moderního válčení použití dronů a dalších bezpilotních letounů, které …