Po povolebních jednáních je jasno: Kraje opravdu ovládne oranžovo-rudá

28.10.2012 11:55

Vše nasvědčuje tomu, že KSČM získá faktický podíl na moci ve více než polovině krajů. Po na mnoha místech již ukončených povolebních jednáních se totiž již rýsuje konečný účet krajských voleb.

Po povolebních jednáních je jasno: Kraje opravdu ovládne oranžovo-rudá
Foto: ČSÚ
Popisek: Mapka výsledků krajských a senátních voleb 2012

 

Už v šesti krajích je rozhodnuto, jaké bude složení hejtmanských vlád v příštích letech. V čtyřech z nich přitom figurují i komunisti. A to ještě nejnověji dohodnutá spolupráce na Vysočině zajistila sociálním demokratům tichou podporu KSČM.

Oproti tomu v Moravskoslezském kraji bude ČSSD vládnout s komunisty zcela otevřeně. Staronová koalice s KSČM tak dostala přednost před druhou možností: trojkoalicí s ODS a KDU-ČSL. Sociální demokraté společně s komunisty budou řídit také Královéhradecký a Olomoucký kraj, na Zlínsku přizvala ČSSD na hejtmanství vedle komunistů i Zemanovce.

Pestrost v Pardubicích

Nejpestřejší složení bude mít ale pardubické hejtmanství. V tamní radě zasednou sociální demokraté se Zemanovci a Koalicí pro Pardubický kraj složené z KDU-ČSL, SNK ED a Nestraníků, za to bez komunistů. V ostatních krajích zatím probíhají intenzivní jednání.

Na Karlovarsku se jedná už jen o počtu křesel v devítičlenné krajské radě. ČSSD a KSČM se shodují na programových prioritách a případnou dohodu by zástupci stran mohli velice brzy uzavřít.

Kraj, který se obejde bez velkých stran

V Libereckém kraji se rýsuje koalice vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj s těsnou většinou 23 hlasů. ODS totiž odmítla nabídku Starostů na spolupráci bez koaliční smlouvy a dvou míst uvolněných radních.

ČSSD dostala stejnou nabídku, zatím se však nerozhodla. Koaliční spolupráce s oběma stranami je přitom pro Změnu pro Liberecký kraj nepřijatelná.

V Ústí nad Labem půjde zřejmě o levicový trojlístek

Vítězní komunisté na v Ústeckém kraji si mohou vybírat koaličního partnera mezi ČSSD a hnutím Severočeši.cz. Zvažovaná trojkoalice po schůzkách přitom vypadá o něco méně pravděpodobně. Spíše se dohodnou jen dvě strany levicového trojlístku.

V KSČM zatím na spolupráci není jednotný názor. Někteří členové preferují koalici s ČSSD, jiní se kloní k Severočechům.

Sociální demokraté si s občanskými demokraty asi v Rathově kraji neplácnou 

Sociální demokraté ve Středočeském kraji nabídli spolupráci třetí ODS, ta zatím podporu oranžové menšinové vlády nezavrhuje. Lídr občanských demokratů Raduan Nwelati se nicméně domnívá, že ODS nakonec menšinovou vládu nepodpoří. Pravděpodobné je tak spíš pokračování vzájemné podpory ČSSD a KSČM. Ta zatím trvá na místech v krajské radě.

I jediný modrý kraj zůstane oranžovo-rudý

Zamotaná je také situace v Plzeňském kraji. Protože vítězná ODS odmítá spolupráci s komunisty, jediným partnerem by pro ni byli druzí sociální demokraté, TOP 09 získala totiž pouze tři křesla. Podle lídra ODS Jiřího Pospíšila ale z dosavadních jednání vyplynulo, že sociální demokracie hodlá spolupracovat s KSČM.

„Byl nám nabídnut post předsedy kontrolního výboru, a to je pozice, která připadá opozici. Z toho usuzujeme, že pokud se ČSSD už s komunisty nedohodla, k dohodě jistě spěje,“ řekl Pospíšil pro ČTK.

Povolební jednání se protahují v Brně

To Jihomoravský hejtman Michal Hašek se několikrát před volbami i těsně po nich vyjádřil v tom smyslu, že není důvod měnit koalici ČSSD s KDU-ČSL, která dosud fungovala. A zdá se, že se skutečně nic měnit nebude.

Přesto se ale povolební jednání v Brně protahují. Podle politologa Stanislava Balíka by mohla zdlouhavá vyjednávání působit dobrým dojmem na voliče. Ve hře jsou totiž ještě komunisté. Podle jejich lídra Vojtěcha Adama se obě strany v odborných jednáních konaných na konci tohoto týdne shodly na 100 procent.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ahe, čtk

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

22:30 Velcí kluci za Evropskou unií. Naštvaný Orbán už byl konkrétní

Víte, že konferenci konzervativců Viktora Orbána nebo Nigela Farage zakázal v Bruselu komunální star…