Za léky si pacienti zřejmě připlatí. Zdravotní pojišťovny ušetří až miliardy korun

01.11.2012 18:47

Pacienti by mohli v příštím roce možná začít víc doplácet za léky. Doplatky by se mohly zvednout o několik procent. Ministerstvo zdravotnictví řízené Leošem Hegerem (TOP 09) totiž plánuje snížit úhrady za léčiva ze zdravotního pojištění, a to dočasně na jeden rok. Vyplývá to z ministerského návrhu opatření ke zlepšení finanční kondice systému pojištění, který je v mínusu. Vláda návrhy už vzala na vědomí. Zdravotní pojišťovny by tak mohly na výdajích za léky ušetřit stovky milionů až miliard korun.

Za léky si pacienti zřejmě připlatí. Zdravotní pojišťovny ušetří až miliardy korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

 

"Například plošné snížení úhrad o pět procent bude představovat úsporu asi dvě miliardy korun, a může tak kompenzovat nárůst nákladů na zvýšení DPH na léky za daný rok," uvádí ministerstvo.

V materiálu nejprve píše, že by byl "dopad na pacienty negativní, a to ve stejném rozsahu jako je pozitivní dopad na všeobecné zdravotní pojištění". Dál pak ale zas podotýká, že by snížení úhrad "přímé sociální dopady" nemělo, protože by se s ním prý stejně snížila i cena léků. Doplatek by se tedy nezměnil. Firmy by tak nejspíš musely zlevnit, aby se do nižších úhrad od pojišťoven vešly.

Podle ministerstva by se zamýšlených úspor dalo dosáhnout tehdy, pokud by se snížení úhrad týkalo všech léčiv, která se ze zdravotního pojištění hradí. Opatření by podle plánu trvalo rok a mohlo by začít platit na přelomu jara a léta 2013. Nutná je k němu změna zákona.

Nevole ze strany výrobců léčiv

Taková úprava by byla podle ministerstva v souladu s evropským právem. Směrnice o regulaci cen a úhrad léčiv by se na tuto situaci prý nevztahovala. "Nicméně lze očekávat značnou nevoli ze strany výrobců léčiv, která může vyústit v podávání žalob - ústavní, potažmo u Evropského soudního dvora," podotkli autoři.

Snížení úhrad za léčiva z pojištění přinesl už od roku 2010 takzvaný Janotův úsporný balíček. Tehdy klesly o sedm procent. O rok později se pak stejný pokles týkal dalších léků. Postupem času ale přípravků ubývalo, takže podle ministerstva toto opatření už dnes nemá na zdravotnické finance větší dopad. Příprava nových změn zákona a jejich projednání v Parlamentu zaberou měsíce. Není zatím vůbec jisté, zda by koalice našla pro návrh dost hlasů.

Systém zdravotního pojištění je v mínusu. Podle ministra Leoše Hegera  byl největší deficit v předchozích letech. V roce 2010 činil kolem šesti až sedmi miliard korun. Letos by se systém měl dostat "účetně prakticky na nulu", uvedl už dřív Heger. Popsal, že Všeobecná zdravotní pojišťovna by měla mít schodek kolem 0,8 miliardy a zaměstnanecké pojišťovny by měly být v přebytku asi 0,75 miliardy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…