Fischer nepřišel do televize. Zemanovi musel čelit kníže a takto to dopadlo

04.11.2012 13:01

Sednout si tváří v tvář Miloši Zemanovi si v diskusním pořadu Prima family Partie netroufl bývalý premiér Jan Fischer, a tak jeho místo zaujal další z kandidátů na prezidenta Karel Schwarzenberg. Debata se vedla o ztrátě konkurenceschopnosti české ekonomiky, zahraniční politice, ale i o jmenování vlády závislé na komunistech.

Fischer nepřišel do televize. Zemanovi musel čelit kníže a takto to dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miloš Zeman

Nejnovější vydání diskusního pořadu Prima family Partie slibovalo duel dvou nejžhavějších uchazečů o úřad prezidenta Jana Fischera a Miloše Zemana. První jmenovaný však odvahu debatovat s pohotovým rétorem nenašel, a tak za něj musel zaskočit další z prezidentských kandidátů Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí a předseda TOP 09.

Ten na úvod poznamenal, že jemu nečiní problém diskutovat s kýmkoli. Ostatně jako ministr zahraničí se stýká s nejrůznějšími partnery a ani jako kandidát na prezidenta si nemíní vybírat. „Pánové Fischer a Zeman jsou nejsilnější soupeři, zároveň jsou výraznými protiklady. Jeden je hodně známý politik, naopak druhý se nikdy nevyznamenal silnými slovy či činy a i jako premiér byl spíš jen jako úředník,“ srovnal Karel Schwarzenberg dvojici, z níž nejspíš vzejde nástupce Václava Klause.

Fischer nevyužil možnosti obhajovat své pravicové postoje

„Je mi to líto, že se Jan Fischer omluvil. Na jeho místě bych využil příležitosti předložit argumenty. Mohl by obhajovat své pravicové postoje, souhlas s církevními restitucemi, podporu reforem Nečasovy vlády i to, že volil TOP 09, jak přiznal ve své knize. Tím ho nekritizuji, jen konstatuji, že každý z uchazečů by měl být transparentní. Máme spolu korektní vztahy, setkáváme se před stovkami lidí, ale před sty tisíci diváky by to bylo něco jiného,“ poznamenal Miloš Zeman k neúčasti svého hlavního rivala.

Na jeho tvrzení, že by bylo dobré vědět, že Fischer je pravicovým, zatímco on levicovým kandidátem, zareagoval předseda TOP 09. „Dělení na pravici a levici považuji už za umělé, spíš bych použil dělení na demokraty a nedemokraty. Celý život jsem měl přátele na levici, kteří hájili demokracii,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

Zeman by byl častým hostem na vládě i v parlamentu

Ministr zahraničí dále uvedl, že jako první úkol prezidenta vidí hájit Ústavu a duch Ústavy. „Přidal bych k tomu i úkoly všedního dne. Prezident by měl přispívat k tomu, aby u nás nevznikaly amatérské a špatné zákony, takže bych chodil na zasedání vlády i parlamentu a říkal bych, co si myslím, že je špatně,“ prohlásil Miloš Zeman s tím, že oba předchozí prezidenti na chození ať už na jednání vlády nebo parlamentu rezignovali.

Bývalý předseda vlády i ČSSD také zdůraznil, že by se zasazoval o změnu volebního zákona ve smyslu větší spoluúčasti voličů a byl by příznivcem referend, třeba hned u církevních restitucí. „Za větší problém než zadlužování považuji podinvestování ekonomiky. Politik raději rozdává dárky, než aby se staral o investice. Na to by měl prezident republiky velmi hlasitě upozorňovat. Málo sázíme stromy, málo stavíme domy, málo plodíme syny,“ poznamenal Miloš Zeman.

Ztratili jsme konkurenceschopnost, protože jsme zanedbali investice do vzdělání

Karel Schwarzenberg mu ale oponoval, že prezident ze své funkce ekonomiku přímo ovlivňovat nemůže. „Zanedbaly se u nás investice do vzdělání, vědy i do inovací, ztratili jsme konkurenceschopnost, letos budeme mít poprvé platební deficit. A jak jsou na tom naše univerzity ve světovém žebříčku, nad tím by člověk zaplakal,“ vyjmenoval předseda TOP 09 hlavní důvody poklesu konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Ke jmenování vlády ať už s účastí nebo s podporou komunistů podotkl Miloš Zeman, že každý politik musí respektovat vůli voličů. „Já osobně jsem ale zastáncem menšinové vlády. Ta se musí dohodnout s jednou silnou opoziční stranou, ne že ji bude podporovat, ale tolerovat. Pak má stoprocentní odpovědnost za své počínání,“ připomněl bývalý premiér projekt, na němž fungovala i jeho vláda.

Bohudík nejsme v roce 1948

Také Karel Schwarzenberg konstatoval, že ač je připraven podle svých možností zabránit nástupu komunistů k moci, tak by i on ctil Ústavu a rozhodnutí voličů. „Je-li možné sestavit vládu jen s účastí komunistů, tak samozřejmě budu Ústavu respektovat. Bohudík nejsme v roce 1948, který vedl k takzvané diktatuře proletariátu,“ upozornil ministr zahraničí na zcela jiné vnější podmínky nyní a před 64 lety.

V zahraniční politice by byl Miloš Zeman navenek loajální, to by mu prý ale nebránilo říci ministru zahraničí názor na některé jeho kroky, které by nepovažoval za správné. „Jako občan jsem se několikrát sešel s panem ministrem a nadával na uznání Kosova. Nemlčel bych tedy ani jako prezident,“ konstatoval v Partii TV Prima Miloš Zeman.

Schwarzenberg by se vyvaroval rozporů s vládou

Jeho protějšek by vzhledem ke své nynější funkci mohl být ještě ve větším pokušení šéfovi české diplomacie do jeho kroků mluvit. „Vyvaroval bych se naopak toho, abych byl veřejně v rozporu s postojem vlády. A stejně tak i příliš silných slov vůči jakémukoli státu. V cizině jsme ztratili dost z toho respektu, co jsme ve světě díky Václavu Havlovi měli,“ přiznal Karel Schwarzenberg.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…