„Samozřejmě je takováto situace neudržitelná. Mohu jen parafrázovat slova současného ministra obrany Vondry či náčelníka generálního štábu Pavla, kteří přiznávají, že armáda za současného stavu nemůže plnohodnotně fungovat. Navíc tím, že se některé nutné investice odkládají, vzniká dluhové břímě, které sice opticky zlepšuje finanční vyhlídky resortu obrany, ale do budoucna představuje zásadní problém," míní Hamáček.
Cesta je v mezinárodní spolupráci
Ono zanedbávání priorit v sobě zahrnuje i jednání se švédskou stranou o možném dalším pronájmu stíhaček gripen. Vláda podle Hamáčka zaspala a Švédové teď mohou mít pocit, že Čechům nezbývá nic jiného, než se dohodnout. Je sice pravda, že ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) uvažuje o vypsání veřejné soutěže na stíhačky, do které by se mohli přihlásit kupříkladu i Američané se stroji F-16, ale Hamáčkovi se tato varianta nezdá příliš šťastná. Pokud by Spojené státy v tendru uspěly, tak by se čeští piloti museli přeškolovat a muselo by se měnit i zázemí pro stroje, což by nebylo právě nejlevnější.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp