Klaus vetoval novelu horního zákona. Hrozí prý spekulace s pozemky

19.11.2012 16:11

Prezident Václav Klaus v pondělí vetoval novelu horního zákona, která ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, zejména uhlí. Podle Klause by se vláda schválením novely připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky. Prezidentovo veto ještě může přehlasovat Poslanecká sněmovna. Informuje ČTK.

Klaus vetoval novelu horního zákona. Hrozí prý spekulace s pozemky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

"Zákon ruší institut vyvlastnění. Nastoluje se tím - na rozdíl od současného znění horního zákona - velmi riskantní a problematický konflikt vlastníků pozemků a vlastníka toho nerostného bohatství, kterým je stát," uvedl Klaus ve zdůvodnění svého veta.

Hrozí, že lukrativní pozemky vykoupí spekulanti

"Dá se očekávat, že pozemky, pod nimiž se nacházejí tato státu vyhrazená ložiska a jež nebude v mimořádných případech možné vyvlastnit, budou vykupovány ze spekulativních důvodů s perspektivou vymáhání vysokých náhrad od státu," varoval také prezident.

Vyvlastnění do budoucna hrozí občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim měl podle tvůrců novely, kterou Klaus vetoval, přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle vlády také vlastníci domů a pozemků měli novelou získat lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.

Proti novele horního zákona demonstrovali na konci října v Praze odboráři z těžební společnosti Czech Coal. Podle nich zákon způsobí ztrátu pracovních míst v severních Čechách a ohrozí budoucnost regionu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…