Psycholog radí lidem: Vydržte, prezidentské kampaně jsou u konce

24.01.2013 22:25

Zavalené facebookové profily, spoty v médiích, vytahování špíny na druhého kandidáta. Neobvykle agresivní kampaň před druhým kolem prezidentských voleb začíná vadit čím dál většímu počtu lidí. „Naštěstí už to budeme mít za sebou,“ uklidňuje českolipský psycholog Miloslav Hudec.

Psycholog radí lidem: Vydržte, prezidentské kampaně jsou u konce
Foto: hns
Popisek: Miloš zeman a Karel Schwarzenberg

Současnou kampaní je znechucen i Liberečan Marek Čížek. „Když čtu internetové diskuze, kde píšou, že je Karel Schwarzenberg div ne nacista, je mi z toho špatně. Jednak není zodpovědný za své příbuzné, a pak si myslím, že to ani o nich není pravda,“ vysvětluje.

Z některých lidí se stávají fanatici

Roztrpčený je i jeho kamarád Karel Coufal. „Já jsem šokován z chování takzvaně kultivovanějších stoupenců Karla Schwarzenberga. Když se někdo, kdo se celý život zaštiťuje svobodou a demokracií a bojem proti totalitě vybarví jako spisovatel Stránský a režisér Bočan, kteří atakovali herce Martina Dejdara, že si dovolil mít jiný názor a preferuje jiného kandidáta, je to pro mě obrovské zklamání. Z některých lidí se najednou stávají fanatici, a ti jak známo jsou vždy nejhorší,“ domnívá se. „Dokonce jsem slyšel názor příznivců pana knížete, aby rodinným příslušníkům, kteří se chystají volit Zemana, v den voleb schovali občanky,“ upozorňuje.

Emoce se snaží zklidnit českolipský psycholog a zastupitel Miroslav Hudec, který je členem Strany zelených a v krajském zastupitelstvu je za Změnu pro Liberecký kraj. „Taky mi zatrnulo, když jsem slyšel, jak nechtějí Stránský a Bočan spolupracovat s Dejdarem jen proto, že chce volit Zemana. Naštěstí Stránský se včas vzpamatoval a omluvil se. My lidé jsme nedokonalí a občas děláme blbosti. Moje sympatie mají ti, kteří si to dokáží uvědomit a omluvit se,“ míní Hudec. „Mě ta omluva nepřesvědčila. Mohli si to vyříkat doma, nebo s kamarády v hospodě, ale vydávat prohlášení do médií, to už je moc. U mě teda klesli,“ tvrdí Coufal.

Vytahování sudetské otázky je ubohost

Čížek uvažuje, že bude volit současného ministra zahraničí. „Je pro mě přijatelnější postavou, než Zeman,“ míní. „A vytahovat sudetskou otázku tolik let po válce, to mi přijde jako ubohost,“ rýpne si. Coufal patrně k volbám nepůjde. „K oběma mám výhrady v množství větším než malém. Lidsky mi je taky bližší kníže. Ale je součástí asi nejhorší vlády, co jsme po revoluci měli a za to nese svoji zodpovědnost,“ konstatuje. „I když uvidíme. Mám facebookový profil každý den zavalený zprávami typu Volte Karla, což mě rozčiluje. Nemám rád, když mi někdo vnucuje, co mám dělat. Pokud se naštvu, dám hlas Zemanovi,“ hrozí.

Karla Schwarzenberga se chystá volit psycholog Hudec. „Je to ač šlechtic překvapivě normální obyčejný člověk, který má cit pro uměřenost a slušnost. I občasné jeho silnější výrazy bývají namístě, protože jich nenadužívá a obvykle sedí. Nechybí mu ani sociální cítění,“ říká. V čemž mu Coufal oponuje. „V té současné vyloženě asociální vládě ho tedy moc neprojevuje,“ upozorňuje. „Věnuje se hlavně zahraniční politice a k vládě je prostě loajální,“ omlouvá ho Čížek.

„Karel Schwarzenberg má jistě lidské chyby, ale dokáže říci, že udělal blbost, když ji udělá. Ostatně kdo z nás ji občas neudělá,“ ptá se Hudec. Něco podobného se podle Hudce od Miloše Zemana – stejně jako Václava Klause - nedočkáme. „Myslím, že naše země by se pod prezidentováním Karla Schwarzenberga postupně vrátila k normálním poměrům. Pokleslo by všudypřítomné napětí, postupně bychom se přiblížili k normálně demokratickým zemím na jih a západ od našich hranic,“ věří Hudec.

Zeman je egocentrik. Stejně jako Klaus

Podstatně kritičtější je českolipský psycholog k Miloši Zemanovi (a Václavu Klausovi). „Miloš Zeman by pokračoval v Klausově stylu politiky. Hlavní charakteristikou obou pánů je totiž extrémní zaměření na sebe samé. Oba obtížně odlišují své názory na realitu od reality samé. Splývá jim to v jedno,“ vysvětluje. Proto jsou podle něj schopni se skutečně upřímně zlobit na ty, kdo mají názory jiné. „Jsou přesvědčeni, že jiný názor než jejich, je prostě názor špatný. Musí takový být, neboť se liší od pravého poznání stavu věcí, ke kterému došli,“ objasňuje. V důsledku toho často v kontaktu s realitou narážejí. „Protože tu nelze nazírat, její obraz se tvoří v názorovém střetu a navíc není statický. Mění se spolu s postupujícím poznáním. Ty střety zpracovávají úkorně. Nechápou je jako přirozené a zdravé, ale jako jakýsi naschvál těch druhých,“ popisuje.

Současný prezident Václav Klaus ani bývalý premiér Miloš Zeman podle Hudce nikdy nezapomínají a neodpouštějí. „Pokud bude Zeman zvolen prezidentem, mají se ti, kdo u něho mají nějaké vroubky, na co těšit. Především jeho kdysi mateřská strana – ČSSD. Průběžně to bude schytávat za údajný prezidentský podraz v roce 2003,“ je přesvědčen Hudec.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…